İçeriğe geç

Monosodyum Glutamat MSG Nedir Zararları

Monosodyum Glutamat MSG Nedir Zararları

Çok sayıda gıda ürününe eklenen katkı maddesi olan monosodyum glutamat, katılan ürünlerde aromayı belirginleştirerek ürüne karşı iştahı artırıyor. Aynı zamanda beyin ürünün tadını güzel algılıyor. Tatlı, tuzlu ya da acı gıdalarda kullanılarak insanların iştahı artırılıyor ve daha fazla para kazanmak amaçlanıyor.

Türkiye’de ve pek çok ülkede kullanımı yaygın.

Bu katkı maddesinin insan sağlığına çok sayıda zararları bulunuyor.

İnsanlarda sinir hücrelerine zarar veren bu madde, merkezi sinir sistemi tahribati ve buna bağlı olarak Alzheimer, Parkinson, Huntington hastalıkları, Sara (epilepsi) gibi hastalıklara neden olabiliyor.
Göz retina tabakasında hasara neden olabiliyor.
Yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obeziteye neden olabiliyor.
Büyüme hormonu baskılanması
Pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet
Böbrek ve karaciğerde hasar
Bu madde hamilelerde bebek de aynı etkilere maruz kalabiliyor.

Bu katkı maddesini içeren yiyecekler tüketildikten sonra tadalma duyarlılığı azalmakta. Yapılan araştırmalarda, çocuklar ve gençler cips gofret gibi yedikleri hazır gıdalardan sonra diğer besleyici gıdalarda tadalamadıklarını söylüyor.

Bir yiyecek ya da içeceğe normalden fazla ihtiyaç hissediliyorsa ürünün etiketi içeriği mutlaka okunmalı ve bağımlılık sonlandırılmalıdır.

Birçok gazlı içecek ve hazır gıdada, monosodyum glutamat her lokmanın lezzetinin ilk lokmaymış gibi algılanmasına neden olur.

Tüm cipslerde, fast food türü gıdalarda (Hamburger, et, tavuk ürünleri), bazı katı ve ekmek üstü yağlarda, Et ve Tavuk suyu Tabletlerinde, Hazır çorbalarda, Hazır soslarda, Tatlı ve tuzlu hazır ürünlerin bazılarında bu zararlı katkı maddesi kullanılıyor. Özellikle çocuk sağlığı açısından bu katkı maddesini kullanan ürünler kesinlikle satın alınmamalı.

347 days old fast food experiment- McDonalds, Wendys and Burger King
  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Sağlık

Monosodyum Glutamat MSG Nedir Zararları Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir