İçeriğe geç

Mesut Özil’in Doğu Türkistan Paylaşımı Çinlileri Çıldırttı

Mesut Özil'in Doğu Türkistan Paylaşımı Çinlileri Çıldırttı

Mesut Özil’in Doğu Türkistan Paylaşımı Çinlileri Çıldırttı

Doğu Türkistan vatandaşlarına yönelik Çin’in kötü muamelesini eleştirenlere Çin’in iç işlerime karışılıyor bahanesini ileri süren Çinliler insan hakları ihlallerini sürdürüyor. Bunu eleştirenlere ise kendi çapında haksız tepkiler gösteriyor.

Çinliler Bu Yüzden Mesut ÖZİL'İ Lİnç Etmeye çalışıyor ! Doğu Türkistan İSYANI

Mesut Özil şu paylaşımı yapmıştı:
Ey Doğu Türkistan… Ümmetin kanayan yarası… Eziyetlere direnen Mücahid ve Mücahideler topluluğu… Zorla İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı mü’minler… Kuran’lar yakılıyor… Camiler kapatılıyor… Medreseler yasaklanıyor… Din alimleri birer birer öldürülüyor… Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor… Onların yerine Çinli erkekler ailelerine yerleştiriliyor… Tüm bunlara rağmen… Ümmeti Muhammed suskun… Sesi çıkmıyor… Müslümanlar sahiplenmiyor… Bilmezler mi ki, zulme rıza zulümdür… Hz. Ali ne güzel demiş; ‘Zulme engel olamıyorsanız, onu herkese duyurun!’ Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar haftalardır, aylardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur… Bilmezler mi ki, yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize yardım eyle… Şüphesiz ki, Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır…

Arsenal kulübü ise, Çinli sosyal medya platformu üzerinden futbol kulübü olarak politikaya dahil olmama prensibine bağlıyız açıklaması yapıldı.

Çin’in devlet bağlantılı gazetesi Global Times Mesut Özil’in paylaşımını düzmece olarak nitelendirerek futbol otoritelerini hayal kırıklığına uğrattığını ileri sürdü.

Birleşmiş Milletler ve çok sayıda insan hakları örgütü resmi verilerine göre, en az 1 milyon Uygur ve diğer Müslüman azınlık nüfusun Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında tutulduğunu belirtiyor.

BM İnsan Hakları Konseyi’ne üye 22 ülke, Uygur Türkleri ve azınlıklara uygulanan kötü muameleyi eleştirip suçsuz kişilere uygulanan kitlesel gözaltıların durdurulması çağrısında bulunan bir mektup imzalamıştı.

Daha önce sadece tatil için Doğu Türkistan’a giden Türk akademisyenlere sınırda kötü muameleler yaparak ülkeden kovan Çinliler sanki bu gerçekler yokmuş gibi Mesut Özil’i Doğu Türkistan’a gelmesini ve çok yoğun baskı altında tuttukları Doğu Türkistan vatandaşlarını görmesini istedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang, “Mesut Özil gerçek olmayan sözlerden etkilendi. Doğu Türkistan’a gidip bir göz atmasından memnun olurum. Sağduyuya sahip olduğu sürece, doğru ile yanlış arasında açık bir ayrım yapabilir, tarafsızlık ve adalet ilkelerini koruması halinde farklı bir Doğu Türkistan görecektir. Doğu Türkistan siyasi istikrar, ekonomik gelişme, ulusal birlik, sosyal harmoniden yararlanıyor ve oradaki insanlar barış ve memnuniyet içerisinde yaşıyor” iddiasında bulundu.

Çin’in iktidara yakın Global Times gazetesinin başyazısında Mesut’un “palyaçoluk” yaptığı ve bu paylaşımın ciddi sonuçları olacağı iddia edildi. Çin hükümetinin, Özil’in yorumu nedeniyle Premier Lig’e ya da Arsenal’e yaptırım uygulayabileceğinden söz ediliyor.

Mesut Özil bilgisayar oyunlarından PES 2020’nin Çin’de satışa sunulan versiyonundan çıkartıldı. PES’in Çin’deki dağıtımını gerçekleştiren NetEase şirketi Mesut Özil’in açıklamalarını kabul etmiyoruz ve affetmiyoruz ifadelerini kullandı.

Doğu Türkistan’ı ziyaret edenlerin en dikkat çekici bulduğu konu ise Çin yönetiminin heryere gidilmesine izin vermemesi ve izin verdiği yerlerde toplama kamplarına götürüldüğü için hiç Uygur Türk’ünün kalmaması yani köylerin bomboş kalması.

Çin Neden Doğu Türkistan’a Gitmek İsteyen Türk Akademisyenleri Kovdu

Doğu Türkistan Gerçeği
  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Dünya

Mesut Özil’in Doğu Türkistan Paylaşımı Çinlileri Çıldırttı Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir