İçeriğe geç

Kıbrıs Sorunu Sadece Kuzey Kıbrıs’ın Tanınmasıyla Çözülür

Kıbrıs Sorunu Sadece Kuzey Kıbrıs'ın Tanınmasıyla Çözülür

Kıbrıs adasında bulunan Türkler azınlık değil bir topluluktur ve asırlardır adada yaşamaktadır. Avrupa ve BM gerçekten Kıbrıs sorununu çözmek istiyorsa kendini adanın sahibi zanneden güney kıbrıslı rumların şımarıklıklarıyla uğraşmak yerine Sırbistan-Kosova sorununun çözüldüğü gibi Kuzey Kıbrıs’ta ayrı bir devlet olduğunu kabul edip bu devleti tanıyarak bu sorunu çözmelidir.

Kıbrıs sorununa sözde çözüm bulmak için BM gözetiminde İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında yapılan müzakerelerde, somut bir adım atılamadı ve süreç tıkandı.

Türkiye’ye yaklaşık 70 km. uzaklıktaki, jeolojik olarak Anadolu’nun doğal bir uzantısı olan Kıbrıs Adası, 1570 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu’na katılmıştır. Bu tarihten itibaren adada iki farklı ulusal topluluk olan Müslüman Türkler ve Ortodoks Rumlar, Osmanlı İmparatorluğu’nun Millet Sistemi uygulaması çerçevesinde 1821 yılına kadar huzur ve barış içinde yaşamışlardır. Osmanlı İmparatorluğu Kıbrıs’ın güneyindeki bütün Rumları denize dökmüş olsaydı bugün AB ve BM’nin Kıbrıs’ın kuzeyini tanımama gibi bir durumları olmayacaktı.

Kıbrıs’ta Çok Büyük Petrol Rezervi Bulunmuş ve Bu Gizleniyormuş

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


AjansArşiv

Kıbrıs Sorunu Sadece Kuzey Kıbrıs’ın Tanınmasıyla Çözülür Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir