İçeriğe geç
Hangi Marka Hangi Ülkenin

Kıbrıs Sorunu Sadece Kuzey Kıbrıs’ın Tanınmasıyla Çözülür

Kıbrıs Sorunu Sadece Kuzey Kıbrıs'ın Tanınmasıyla Çözülür

Kıbrıs adasında bulunan Türkler azınlık değil bir topluluktur ve asırlardır adada yaşamaktadır. Avrupa ve BM gerçekten Kıbrıs sorununu çözmek istiyorsa kendini adanın sahibi zanneden güney kıbrıslı rumların şımarıklıklarıyla uğraşmak yerine Sırbistan-Kosova sorununun çözüldüğü gibi Kuzey Kıbrıs’ta ayrı bir devlet olduğunu kabul edip bu devleti tanıyarak bu sorunu çözmelidir.

Kıbrıs sorununa sözde çözüm bulmak için BM gözetiminde İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında yapılan müzakerelerde, somut bir adım atılamadı ve süreç tıkandı.

Türkiye’ye yaklaşık 70 km. uzaklıktaki, jeolojik olarak Anadolu’nun doğal bir uzantısı olan Kıbrıs Adası, 1570 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu’na katılmıştır. Bu tarihten itibaren adada iki farklı ulusal topluluk olan Müslüman Türkler ve Ortodoks Rumlar, Osmanlı İmparatorluğu’nun Millet Sistemi uygulaması çerçevesinde 1821 yılına kadar huzur ve barış içinde yaşamışlardır. Osmanlı İmparatorluğu Kıbrıs’ın güneyindeki bütün Rumları denize dökmüş olsaydı bugün AB ve BM’nin Kıbrıs’ın kuzeyini tanımama gibi bir durumları olmayacaktı. Osmanlının böyle bir niyeti yoktu. 1878’de Osmanlının Kıbrıs’ta askeri üstünlüğü sona erince, adada İngiliz sömürüsü altında Türk ve Rum toplumları arasında çatışmalar ortaya çıkmıştır.

Adanın İngiliz sömürüsüne uğramasıyla, uluslararası alanda bir Kıbrıs sorunu çıkarılmıştır. Adadan sürekli Türklerin ve Türk askerinin çıkarılması sorun olarak gösterilirken adadaki sorunun asıl kaynağı İngilizlerden ve İngiliz üslerinden hiç bahsedilmemektedir.

Prof Dr Necmettin Erbakan- Bana Ne Amerika'dan!

Kıbrıs’ta Çok Büyük Petrol Rezervi Bulunmuş ve Bu Gizleniyormuş
Kıbrıs’taki İngiliz Sömürgesi ve 15 Temmuz Kıbrıs Darbesi
Kıbrıs İçin Dikkat Çeken Ayrıntı İngiliz Üslerinin Hiç Tartışılmaması Türk Askerinin Çekilmesi İsteği

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Arşiv

Kıbrıs Sorunu Sadece Kuzey Kıbrıs’ın Tanınmasıyla Çözülür Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir