Kanser Yapan Şampuanlar ve Saç Ürünleri

Kanser Yapan Şampuanlar ve Saç Ürünleri

Şampuanlar sentetik deterjan içerdiğinden saç derisinde doğal yağ kaybı ve gözlerde yanma gibi tahrişlere neden olur.

Kepek şampuanları formaldehit, diğer şampuanlar da suni koku, renk verici, kanserojen etkili kresol ve PVP maddelerini içerebilir. Ayrıca bazı hallerde quaternium-15 kodu ile koruyucu madde olarak da kanserojen formaldehit kullanılabilmektedir.

Yine bazı şampuanlarda kanserojen amin bileşiklerinin üremesine neden olan 2-bromo-2-nitroprono-1,3 diol ve polyethilen glikol kimyasalları bulunabilir. Bu preparatlardan, kömür katranı ve formaldehit içeren tüm şampuanlardan uzak durulmalıdır. Polisorbat-80 ve polisorbat-60 içeren saç ürünleri kanserojen 1,4-dioksan ile kirlenmiş olabileceklerinden kullanılmamalıdır.

Kanserojen DC red33, FDC blue1, FDC yellow-6, FDC red-4, FDC red-40 olarak kodlanan boyar madde, formaldehit ve polysorbat-80 içeren saç şekil vericiler kullanılmamalıdır.

Suni koku, sıkıştırıcı gaz, alkol ve kanserojen nitelikli formaldehit PVP gibi kimyasalları içerebilir. Kanserojen BHA, TEA, DEA, FDC yellow-6, FDC yellow-5, FDC red-40, FDC blue-1, FDC green-3, DC red33 ve padimate-o içeren spreyler kullanılmamalıdır.

Özellikle koyu ve siyah, kahverengi ve kızıl renkli boya ve permaların, lenf kanseri ve kan kanseri riski taşıdığı belirtilmektedir. Acid orange- 87, acid blue-168, solvent braun-44, asit violet-73 ve fenyldiamin gibi maddelerin kansere sebep olabileceği belirtilmektedir. Perma ve yarı perma özellikli saç boyalarının ise Hodgkin hastalığı, lenf, ilik, kan ve meme kanseri hastalıkları ile bağlantılı olabileceği belirtilmektedir. Araştırma raporlarına göre saç boyası üretiminde, kanserojen yapıda olan yaklaşık 30’a yakın değişik kimyasal kullanılmaktadır. Uzun yıllar saç boyası kullanmış 45 yaşın üzerindeki kadınlarda yapılan araştırmada, göğüs kanseri risklerinin daha fazla olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak saç boyaları çok zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir