İçeriğe geç

Kağıt Banknotları Kim Basar

Kağıt Banknotları Kim Basar

Kağıt Banknotları Kim Basar

Kağıt banknotları kim basıyor? Kullandığımız TL kimindir? gerçeklerle yüzleşmeye hazır mısınız!

Cebinizde ya da bir başka yerdeki TL, bir şirketin malıdır. Siz o malı kullandığınız için o yapıya kira vermektesiniz.

Madem ki cebimizdeki TL bir maldır, o halde bu mal kimin malıdır? Kullandığımız TL kimindir?

Yabancı ortaklara sahip özel bir AŞ. olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’dır.(Bozuk madeni paralar devlet tarafından basılıyor) Ancak rakamlara baktığımızda, piyasada Merkez Bankası’nın ürettiği paranın neredeyse 15 katı daha fazla para olduğunu görüyoruz. Onu kim üretiyor diye sorduğumuzda bankaların para ürettiğini anlıyoruz.

Para Nasıl Üretiliyor? İktisatçı Yunus Ekşi

Bankalar kendilerinde olmayan parayı havadan var ediyorlar. Bankalar mevduatının belli bir oranını zorunlu karşılık olarak merkez bankasına yatırıyor. Zorunlu karşılığın belli bir oranını da kredi adı altında yeni mevduat olarak kredi alanın hesabına yazıyor.

Ne kadar TL üretildiği bütün milleti ilgilendiriyor ama ne kadar TL üretileceği kararını millet vermiyor! Borca Dayalı Para Sistemi sayesinde bankalar istedikleri gibi karar veriyorlar. Hatta burada ciddi etik sorunlar da vardır. Şöyle ki, bankalar olmayan parayı kredi olarak veriyor. Diyelim ki bir kişi bir bankadan 20 milyon TL kredi çekti ve bu kredi ile bir fabrika yaptı. Bu durumda o fabrika kimindir? Şahsın mı? Bankanın mı? Milletin mi? Devletin mi? Bu gerçekten çok çetin bir meseledir.

Ne kadar TL üretileceğine bir avuç adam kolaylıkla karar veriyor ama ceremesini milletçe biz hepimiz çekiyoruz ama ne çekiş! Piyasada hepimizi krallar gibi yaşatacak para olduğu gözüküyor ama hiç kimsede para yok! Hepimiz borçluyuz çünkü bu Borca Dayalı Para Sistemidir.

Devletin ne kadar borçlanacağına kim karar veriyor?

Tabi bu soru da başka bir faciayı gözler önüne seriyor. Hükümetler millet adına borçlanma yapıyor. Fakat borçları millet, vergi ve değişik harçlarla ödüyor ama ne kadar borç alınacağı, borcu ödeyenlere sorulmuyor.

Milletin ne kadar borçlandırılacağına kim karar veriyor? Örneğin ben borçlandırılmak istemiyorum. Benden sonra çocuklarımın da borç altında ezilen bir sistemde yaşamasını da istemiyorum ama benim bir şey söyleme hakkım yok! Çocuklarımın ise hiç yok çünkü onların bu sistemden haberi bile yok. O zaman, bu bir köle düzeni değil de nedir?

Devlet paranın sahibi değil, ne kadar TL üretileceğine karar veren değil ama kendi adına beni sürekli bireysel olarak borçlandırıyor!
Prof. Dr. Mete GÜNDOĞAN

Kaynak: www.metegundogan.com/uc-mesele/
Yabancı Kaynak: www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1057521915001477

AMERİKA NE DER? – Prof. Dr. Mete GÜNDOĞAN
  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Ekonomi

Kağıt Banknotları Kim Basar Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir