Justin Bieber Kimdir

Justin Bieber Kimdir

Justin Drew Bieber 1 Mart 1994 yılında London, Ontario’da doğan Kanadalı pop, çağdaş R&B şarkıcısı, oyuncu ve şarkı sözü yazarıdır. Bieber kendi kendine piyano, bateri, gitar ve trompet çalmayı öğrendi. Video paylaşım sitesi Youtube’a koyduğu videoların 2008 yılında Scoot Braun tarafından tesadüfen keşfedilmesiyle şöhret basamaklarını tırmandı. Bieber henüz 13 yaşındayken keşfedildi ve menejeri Scooter Braun ve Usher tarafından kurulan Raymond Braun Media Group (RBMG) ile anlaşma imzaladı. Kendisiyle anlaşma yapılmadan önce tanıştırılan R&B şarkı yazarı/şarkıcı Usher’a şarkılarını söyledi.

Justin Bieber’ın ilk single’ı One Time oldukça iyi bir çıkış yakalamış ve One Less Lonely Girl teklisi ile birlikte Kanada Hot 100’de 15’e, Bilboard Hot 100’de ise ilk 20’ye girme başarısı elde etmiştir. Bieber’ın ilk albümü “My World” 17 Kasım 2009’da çıkmıştır. Ayrıca 2. devam albümü “My World 2” büyük başarı yakalamış, albümden çıkan ilk single Baby uluslararası başarı elde etmiştir, Baby klibi ile dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube’da en çok izlenen video rekorunu kırmıştır. 2010 yılı Amerikan Müzik Ödülleri’nde “Yılın Sanatçısı”, “Yılın Pop/Rock Albümü”, “Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı” ve “Yılın En İyi Pop/Rock Erkek Sanatçısı”, 2010 yılı MTV Video Müzik Ödülleri’nde “En İyi Yeni Sanatçı” ve 2010 yılı MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde “Yılın Erkek Sanatçısı” ödülünü kazanmıştır. 3.albümü Believe’yi 19 Haziran 2012 de 4 versiyonla çıkaran şarkıcı, bu albümle birlikte 18 yaşında rekor kıran tek sanatçı olarak 2013 Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi ve tarihe geçti. Albümden çıkan ilk single Boyfriend listeye 1. sıradan girdi. 2. tekli As Long as You Love Me 3 hafta En Çok İndirilen Şarkilar listesinde kaldı. 3.single olarak da Nicki Minaj’la olan düeti Beauty and a Beat’i Justin Bieber kendi yönetmenliğinde çekti.

Bieber, 2 Mayıs 2013’te Believe Tour kapsamında İstanbul İTÜ Stadyumu’nda Türk hayranlarına konser vermiştir.

Sanatçının 2 stüdyo albümü, 1 EP’si, 12 single’ı, 3 promosyon single’ı ve 18 video klibi vardır. Popüler prodüktörlerden Tricky Stewart ve The-Dream imzalı olan “One Time” sanatçının ilk single’ı oldu ve pek çok listede ilk yirmide yer almayı başardı.

Bieber, stüdyo albümü yayınlamadan önce 17 Kasım 2009’da My World adında bir EP yayınladı. EP dünya çapında listelere girmeyi başardı, Amerika, Birleşik Krallık ve Kanada’da ilk beşte yer aldı hatta Kanada’da bir numara oldu. Sanatçı EP’nin ardından “One Less Lonely Girl” single’ını ve “Favorite Girl”, “Love Me” promosyon single’larını yayınladı ve başarısını devam ettirdi. Kısa bir süre sonra da ilk stüdyo albümü My World 2.0’yu 23 Mart 2010’da yayınladı. Albüm başta ABD’de olmak üzere birçok ülkede bir numara oldu, girebildiği hemen hemen her listede de ilk beşte yer aldı. My World 2.0’dan çıkan ilk single Bieber’ın Amerikalı rapper Ludacris ile düet yaptı “Baby” dünya çapında bir hit oldu, Birleşik Devletler’de RIAA’den 3x platin plak aldı. Albümün ikinci single’ı “Somebody to Love”, Kanada’da ilk onda, dünya çapındaki listelerde ilk yirmide yer aldı. Şarkının remix versiyonunda Usher, Bieber’la düet yaptı. Single’dan sonra sanatçı “Never Let You Go” şarkısına klip çekti ve şarkı promosyon single olarak yayınlandı. Albümün üçüncü single’ı da “U Smile” şarkısı oldu. 2011’de sanatçı Never Say Never – The Remixes adlı bir remix albümü yayınladı ve albümün ilk single’ı “Never Say Never” oldu.

Stüdyo albümleri
My World 2.0[A]
Under the Mistletoe
Believe

Toplama albümleri
My Worlds: The Collection
My Worlds Acoustic
Never Say Never: The Remixes
Believe Acoustic

EP’ler
My World[A]

Single’ları
One Time
One Less Lonely Girl
Baby
Eenie Meenie
Somebody to Love
U Smile
Pray
Never Say Never
Mistletoe
Boyfriend
As Long as You Love Me
Beauty and a Beat

Düet single’lar
We Are the World 25 for Haiti (as USA for Haiti)
Wavin’ Flag (Young Artists for Haiti ile)
Next 2 You (Chris Brown ile)

Promosyon single çalışmaları
Love Me
Favorite Girl
Never Let You Go
The Christmas Song
All I Want for Christmas Is You

Konuk olduğu albümler
2010 Somebody to Love (Remix) (Usher ve Justin Bieber düeti)
Rich Girl (Soulja Boy ve Justin Bieber düeti)
2011 Won’t Stop (Sean Kingston ve Justin Bieber düeti)
Ladies Love Me (Chris Brown ve Justin Bieber düeti)

Kilp Çekilen Şarkıları
One Time
One Less Lonely Girl
Baby
Never Let You Go
We Are the World 25 for Haiti
Eenie Meenie
Somebody to Love (remix)
Never Say Never
Love Me
U Smile
Never Say Never (akustik)
Pray
That Should Be Me
Next 2 You
Mistletoe
Santa Claus Is Coming to Town
All I Want for Christmas Is You
Fa La La

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir