İşgalci Çin Doğu Türkistan’ın Dilini Yok Etmeyi Amaçlıyor

İşgalci Çin Doğu Türkistan'ın Dilini Yok Etmeyi Amaçlıyor

Özgür Asya Radyosu, işgalci Çin hükümetinin Uygurca ve Kazakça olan tüm test kitapları ve diğer tüm öğretim kitaplarının okullardan kaldırılmasını istediği karara ulaştı. Bu dillerde yer alan herhangi bir materyal görüldüğünde ise kapalı depolara kaldırılacak.

Bu kararı uygulamayarak etnik azınlık dillerindeki materyalleri kullananlar tespit edilip hükümetin üst makamlarına bildirilecek. Tarih, edebiyat ve dil bilgisi ile sıkıştırılan bu azınlık dillerinin eğitimden tamamen ortadan kaldırılacağı öğrenildi.

Çin hükümetinin Kaşgar gibi Doğu Türkistan’ın kırsal ve Uygur nüfusunun yoğun olduğu bölgelere Çinli öğretmenler göndermek için ilanlar yayınladığı belirtiliyor. Çinli nüfusun olmadığı ülkenin güneyinde yer alan Kaşgar ve Hoten’de Uygurca’nın gücünü kırmak isteyen hükümet, Çinli öğretmenler için yüksek ücretli görev ilanları verdi.

Bu bölgelerde Uygurca eğitimin yürütülmesinden rahatsız olan ve yerel halkın Çince bilme oranının düşük olmasını istemeyen hükümetin böyle bir karar aldığı belirtildi.

https://www.youtube.com/watch?v=g_auzP3y5OE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir