İneklerden Çıkan Gazı Azaltmak İçin İneklere Maske Takılacak

İneklerden Çıkan Gazı Azaltmak İçin İneklere Maske Takılacak

İneklerden Çıkan Gazı Azaltmak İçin İneklere Maske Takılacak

Dünyanın ısınmasına neden olan gerçek sebepler yerine en büyük suçlu olarak inekler ve onlardan çıkan gazlar gösterilirken bu gazların azaltılması tartışmaları gündemde. Hayvancılık, küresel insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının sadece yüzde 12’sinden sorumlu iken geriye kalan yüzde 88’lik dilim için bu kadar bir tartışma yapılmıyor.

Bu hayvanlardan çıkan metan gazı atmosferde 12 yıl gibi sınırılı bir sürede kalırken, insan yapımı kaynaklardan salınan karbondiyoksit ise binlerce yıl kalıyor. Yapay etin yaygınlaşması için tek hedefte bu hayvanların yer aldığı iddia ediliyor.

California Davis Üniversitesi’ndeki araştırmacılar inek yemine kırmızı deniz yosunu eklenmesi durumunda metan emisyonlarını yüzde 80’den fazla azaltabileceğini, kırmızı deniz yosununun büyük miktarlarda, tercihen tarım alanlarının yakınında yetiştirilmesi gerektiğini söylüyor.

Cargill şirketi ise önümüzdeki yıldan itibaren sığır gazlarını filtreleyebilecek bir maske pazarlamayı planlıyor. İngiltere merkezli 0 emisyon hayvancılık projesi ZELP ile ortak olan ABD tarım devi Cargill, ineklerin burun deliklerini kapatan şu an test aşamasında olan bir maske formu geliştirdi. Cargill, inek metan emisyonlarını yüzde 10 azaltacağını söyleyerek kuzey Avrupa’da bir kalsiyum nitrat gıda katkı maddesi de pazarlamaya başlıyor.

Cargill, üç alana odaklanarak metan azaltımına bütüncül bir yaklaşım getiriyor: en iyi çiftlik yönetimi uygulamaları, yem ve beslenme yoluyla hayvan verimliliğinin artırılması ve katkı maddeleri. Kuzey Amerika’da şirket, 2030 yılına kadar Kuzey Amerika sığır tedarik zincirinde %30 sera gazı (GHG) yoğunluğu azaltımı sağlamayı amaçlayan BeefUp sürdürülebilirlik girişimini de başlattı.

Kaynak: sciencepost.fr/methane-cette-societe-met-au-point-des-masques-pour-filtrer-les-rots-des-vaches/

26.08.2017 Kanserojen Yapay Sentetik Et Üretilmesi Projesi Hazırlanıyor
09.07.2021 Pis Domuz Eti ve Temiz İnek Eti Hakkında Kıyaslama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir