İncirlik Üssü Hakkında Bilgi

3 sene önce 0
İncirlik Üssü Hakkında Bilgi

İkinci Dünya Savaşı sonrası, Türkiye’nin coğrafi olarak sunduğu stratejik imkanlardan faydalanma fırsatını kollayan Amerika, aynı zamanda Sovyetler Birliğini çevreleme araçları arasında önemli bir unsur olarak gördüğü Türkiye’de hava üssü inşaa etme fikrini hayata geçirmek için Türkiye nezdinde girişimlerde bulunmaya başlamıştı.

Amerika Hava Kuvvetleri, Ankara’nın yaklaşık 400 kilometre güneydoğusunda Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’yu kontrol eden stratejik bir bölgede, başlangıçta orta ve ağır bombardıman uçakları için gerektiğinde acil iniş yapabilecek, gayri faal uçaklar için gerekli bakım ve teknik desteğin verilebilmesine yönelik üs inşaatına 1951 yılında başlamış ve 3 yıl sonra 1954 yılında üssün inşaatını tamamlamıştır. Üssün Ortak Kullanım Anlaşması, Aralık 1954 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Amerika tarafından, İncirlik-Adana’nın üs bölgesi olarak seçilmesinde, bölgenin her mevsim uçuşa elverişli olması, bunun dışında, coğrafi konumu, Orta Doğu ve Ruslara yakınlığı, arazi özellikleri, ulaşım kolaylığı ve su kaynakları bakımından zengin olması da önemli bir etken olmuştur.

21 Şubat 1955 tarihinde Üssün ismi resmi olarak Adana Hava Üssü olmuş ve aynı tarihte Amerika’nın 7216.Hava Filosu, Üsse gönderilmiştir. İlerleyen yıllarda sadece Rusya tehdidine karşı değil, aynı zamanda Ortadoğu’da ortaya çıkan krizlere müdahale etmek için de kullanılması, Üssün önemini bir kat daha artırmıştır. 1958 yazında patlayan Lübnan krizi sonrası, Amerika Başkanı Eisenhower, Amerika’da konuşlu bulunan Taktik Hava Gücü Saldırı Unsurlarının, İncirlik Hava Üssüne intikal etmeleri emrini vermiş, o dönemin en gelişmiş hava araçları olan F-100, B-57, RF-101, RB-66, F-86D ve WB-66 uçakları ile bakım personeli İncirlik Hava Üssüne gönderilmiştir.

Söz konusu krizde, İncirlik Hava Üssü, Amerika Hava Kuvvetleri tarafından Lübnan’a karşı yoğun bir şekilde kullanılmış, aynı zamanda Almanya’dan Lübnan’a intikal ettirilen askerleri taşıyan kargo uçakları için de lojistik ve yer destek hizmetleri sağlamıştır. Bu arada Adana Hava Üssünün adı, 28 Şubat 1958 tarihinde günümüzde de bilinen şekliyle İncirlik Hava üssü olarak değiştirilmiştir.

Sovyetler Birliği, Türkiye’deki Amerika üslerinden duyduğu rahatsızlığı her fırsatta dile getirmiş ve bu rahatsızlık U-2 Olayı’nda en üst düzeye çıkmıştır. O dönem U-2 uçaklarının konuşlandırıldığı ana üslerden birisi olan İncirlik Hava Üssünden 1 Mayıs 1960’da kalkan Amerika U-2 casus uçağı, Sovyet hava sahasında istihbarat çalışması yaparken tespit edilip düşürüldü. İlk başta, kendilerine ait bir meteorolojik araştırma uçağının 1 Mayıs günü İncirlik’ten havalandıktan sonra kaybolduğunu, uçağın düşmüş olabileceğini bildiren Amerika, U-2 pilotu Gary Powers’ın Sovyetler Birliği tarafından sağ ele geçirildiğini öğrenince, uçağın istihbarat amaçlı bir U-2 olduğunu itiraf etmek zorunda kaldı. Bu olay, Türkiye’deki askeri üslerin, Amerika casus uçakları tarafından Ruslara karşı kullanıldığını gösterdiği için, Türk-Sovyetler Birliği ilişkilerinde de soğuk rüzgarlar esmesine neden olmuştur.

Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’yu kontrol eden stratejik bir konumda bulunan İncirlik Hava Üssünde halihazırda, Amerika’nın 39.Hava Filosu unsurları bulunmaktadır.

Amerika için vazgeçilmez Üslerden biri olan İncirlik Hava Üssü, Amerika’nın Türkiye’ye karşı yumuşak karnından birisini oluşturmaktadır.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi