İftardan Sonra Nefes Nefese Kalmak Yanlış Beslenmenin İşareti

İftardan Sonra Nefes Nefese Kalmak Yanlış Beslenmenin İşareti

İftardan Sonra Nefes Nefese Kalmak Yanlış Beslenmenin İşareti

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Ender Saraç şunları ifade ediyor “Yemekten hemen sonra alınacak tatlılar vücuda zehir etkisi yapabilir.

İftar mutlaka iki bölüme ayrılarak yapılmalı. İftarda ilk önce şifa kaynağı olan bir bardak bal şerbeti içelim. Bal ve limon karışımı olan şerbet kan şekerini düzeltir. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Hurma yiyin ve çorba için. Domates, sebze ve mercimek, tarhana çorbası vücuda çok faydalıdır. Tarhana çorbası bağırsakları çalıştırır. Yine yavaşça bir bardak su için. Yemekleri hızlı tüketmeyin.

İftarın ikinci bölümünde de kasları koruyucu özelliği olan protein alınması önemlidir. Köfte ve balık gibi yiyecekler vücut için çok faydalıdır.

Vücudun yeterince protein almaması halinde bağışıklık sistemi çökebilir. İftarda yemeğin yanına pilav, makarna, börek ve çörek gibi hamurlu gıdalar tüketilmemelidir.

Taze fasulye ve kabak gibi sebzeler sofralardan eksik olmamalıdır.

İftardan hemen sonra tatlı alınması sizin için ciddi zehirdir. Çünkü, yemek yedikten sonra kan şekeri çıkıyor. Üzerine baklava ve revani gibi hamurlu gıdaların alınmasıyla kan şekeri fırlar. Eğer, iftar sofrasından terlemiş ve ağırlaşmış olarak çıkarsanız, bir kenara yığılıp nefes nefese kalıyorsanız, kalbiniz çarpıyorsa yanlış beslenmişsinizdir. Bedeninize zarar verirsiniz. İstirahat eden bir bebeği sarsarak uyandırmış gibi bir duruma düşersiniz. Tatlıyı tok karına değil, iftardan iki saat sonra tüketin.

Kızartma hamur işi değil, güllaç gibi sütlü tatlılar ile meyve salatalarından tüketin. Rezene, ıhlamur, kekik gibi bitki çaylarından içelim.

Ramazan Bayramı’na kilo almış olarak girmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir