İfade Özgürlüğünü Kısıtlayan Dijital Darbe Yapan Sosyal Medya Platformlarına Tepki Büyüyor

Son yıllarda özellikle Amerika başkanı Trump’a karşı uygulanan sansürlerle Amerikalıların elinde olan dijital ortamın aslında hiç özgür olmadığı iyice ortaya çıktı. Hatta Twitter daha ileri giderek Trump’ın hesabını kapattı. Amerika seçimlerine müdahale ederek Biden’in kazanmasını sağlayan sosyal medya siteleri Trump’ı susturmaya başladı.

İfade özgürlüğünü bahane ederek terör suçlularına kalkan olan bu platformlar aslında sadece kendi düşüncelerini empoze etmeye çalışıyormuş. İfade özgürlüğünü hiçe sayan, hiçbir yargı kararı olmamasına rağmen beğenmedikleri isimleri susturan sosyal medya sitelerine #TrumpBanned etiketiyle yoğun tepki gösteriliyor. Türkiye’ye vergi ödemeyi kabul etmeyen Twitter henüz gündeme gelmese de KKTC ile ilgili sansürler uyguladığı ortaya çıkmıştı. (Rum tarafındaki liderlerin hesaplarını onaylarken KKTC’li siyasetçilerin hesaplarına bile onay vermiyor.)

ABD Başkanı Donald Trump’ın ifade özgürlüğünü hiçe sayarak paylaşım yapmasını doğrudan ya da dolaylı şekilde engelleyen Dijital Diktatörlük denilmeye başlanan platformlardan, bazıları şöyle;
Twitter (kalıcı olarak Trump’ın hesabını askıya aldı)
Apple
Facebook
Instagram
Reddit
Twitch
Shopify
Google
Snapchat
TikTok
Discord
Pinterest

Türkiye herhangi bir suça karışan bir terör suçlusunun hesabıyla ilgili bilgi talep edince bu bilgiyi vermeyen Twitter yönetimi, beğenmediği isimlere çok rahatlıkla sansür uygulayabiliyor. Türkiye 2019 yılında Twitter’dan 350 hesabın bilgisini isterken 10 hesap hakkında acil durum ifşası talebinde bulunmuş fakat Twitter tarafından hiçbir hesapla ilgili bilgi verilmemiştir. Trump’ın hesabı askıya alınırken, Türkiye’de terör suçlarından aranan isimlerin hesapları çok rahatlıkla paylaşımlarına devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir