Hollywood Doğu Türkistan Türkleri İçin Neden Bir Film Yapmaz

Hollywood Doğu Türkistan Türkleri İçin Neden Bir Film Yapmaz

Hollywood Doğu Türkistan Türkleri İçin Neden Bir Film Yapmaz

Amerika, Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri’ne yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırımı onaylamış durumda.

Çin dünya çapında sözlü olarak ne tepki görürse görsün Doğu Türkistanlı Türklere baskılardan vazgeçmiyor.

Günün Haberi: UYGUR KADINLARINI HELAK EDEN “T ŞEKİLLİ SPİRAL”

Hollywood film endüstrisi “Tibet’te Yedi Yıl” gibi “Kundun” gibi filmler çekerken Doğu Türkistan’daki Türklere yapılanları film olarak çekmemiştir. Hitlerin yaptıklarını film yaparak gösteren Hollywood film sineması Çin’de Uygurları ve Moğolları bilmez ve görmez.

Tibet halkının Çin’den gördüğü zulme tanık olmasını konu alan, Çin’in Tibet’teki baskıcı yönetimini anlatan, Tibet’te Yedi Yıl filmi gerçek bir hikâyeden yola çıkılarak hazırlanmış, 1997 yılı yapımı ABD filmidir. Filmin gösterime girmesinin ardından Çin hükümeti başrol oyuncusu Brad Pitt’in Çin’e girmesini ömür boyu yasaklamıştır. Aynı şekilde Harrison Ford’un Çin’e girişinin yasaklanması da Tibet’i desteklediğinden dolayı. Tibet sebebiyle yasaklanan bir isim de Martin Scorsese. Tibet’in 14. Dalai Lama’sının hayatını “Kundun” filmiyle sinemaya aktaran ünlü yönetmende bu filmden sonra Çin’e girişi yasaklandı. Björk de Tibet’e verdiği destek yüzünden Çin’e girişi yasaklanan ünlülerden.

Film Önerisi: Tibet’te Yedi Yıl Film Konusu ve Analizi

Tibet’te Yedi Yıl | 1997 | Nette Olmayan ve Kaliteli Türkçe Dublaj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir