İçeriğe geç

Hayvan Sahipleri ve Hayvanseverler Mama Alırken Mamaların İçeriğine Dikkat

Hayvan Sahipleri ve Hayvanseverler Mama Alırken Mamaların İçeriğine Dikkat

Hayvan Sahipleri ve Hayvanseverler Mama Alırken Mamaların İçeriğine Dikkat

Hayvan mamalarının büyük bir çoğunluğu İthal olduğu için pahalıdır. Bu ürünlerin fiyatından çok daha önemlisi içeriğinin nasıl olduğudur. İçeriği belirtilmemiş mamalardan uzak durulmalıdır. Bazı kedi mamalarının üzerinde içeriği yazılmaz.

Kutularda paketlenmiş mama ambalajlarında 2004 yılında bulunan kanserojen Bisfenol A’nın, kedilerde hipertiroidi gelişimiyle korele olduğu belirtildi.

Mamalardaki en büyük sorun katkı maddesidir. Katkı ve koruyucu madde içeren mamalar hayvanlara zararlıdır.

Mamaların çeşitlerine göre içerikleri de değişiklik gösterir. Sağlıklı bir mamada kaynağı belli olmayan et ve yan ürünleri gibi yüzeysel ibareler bulunmamalıdır.

Kedi mamalarının içeriğinde bulunan bir diğer madde de koruyucu maddelerdir. Bu maddeler, kedi mamasının kısa sürede bozulmasını engellemek içindir. İçindekiler kısmında BHA, BHT, propil gallat, equitoxin gibi maddeler varsa, bu mama kimyasal içeriklerle korunuyor demektir. Tokoferol, rosemary extract gibi içerikler doğal korucular içeren mamalardır.

Kedilerde sodyum benzoat içeren gıda alımından 14-16 saat sonra saldırganlık, heperestezi ve ruhsal çöküntü, histopatolojik değerlendirmelerde ise karaciğer, böbrek ve akciğerlerde dejeneratif değişiklikler saptanmıştır.

Dinen Sakıncalı Olan GDO Hayvan Yemlerinin İthalatı Türkiye’de Serbest Durumda

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Bilgi

Hayvan Sahipleri ve Hayvanseverler Mama Alırken Mamaların İçeriğine Dikkat Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir