Gürültü Çıkaran Motorsiklet Nereye Şikayet Edebilirim

Gürültü Çıkaran Motorsiklet Nereye Şikayet Edebilirim

Susturucu veya ses giderici parçaları olmadan kullanılan ve bunun sonucunda özellikle geceleri çok yüksek seviyelerde gürültü kirliliğne neden olan motosikletten kaynaklanan gürültü için Belediye sınırları içinde bulunanlar il veya ilçe trafik emniyet müdürlüğü, Belediye sınırları dışında bulunanlar il veya ilçe jandarma komutanlığı’na motosikletleri şikayet edebilir.

Çevre kanununun 14. maddesine göre kişilerin huzur ve sükununu, beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde ilgili yönetmeliklerle belirlenen standartlar üzerinde gürültü çıkarılması yasaktır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ALO 181 Gürültü Şikayet hattı bulunmaktadır.

Son günlerde şehir, cadde ve sokaklarda gürültü ve ses kirliliği yapan araçların verdiği rahatsızlıklardan ötürü şikayetler giderek artmaktadır. Motosiklet veya egzozu bozuk araç sürücüleri geç saatlerde yarış yaparak insanları rahatsız etmektedir. Yaz aylarının kabusları arasında yer alan egzozu açık ve tescilsiz mobilet ve motosikletler halk arasında rahatsızlığa neden oluyor.

Gürültü kirliliği yapan motosikletler polis tarafından yapılan denetimlerle engellenebilir. Pek çok denetimde motosiklet sürücülerinin ehliyet ve ruhsatı olmadığı görülmekte.

Araç egzoslarının susturucularla ses izolesi sağlanması gerekir. Egzozu açılmış motosiklet ve araçların modifiye değişikliği yapılarak gürültü kirliliğine yol açmalarından ötürü, egzozlarda değişiklik yapılması ve cezai müeyyideler uygulanması gerekiyor.

Egzozu bozuk sürücülere, Trafik Cezaları Kanunu’nun 30/b maddesi(çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak) uyarınca değişen miktarlarda para cezası uygulanıyor.

Ayrıca, Trafik Cezaları Kanunu’nun 73.maddesi de benzer şekilde açık egzozlara cezai işlem gerektiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir