Fransa’nın Anadolu Katliamları Hakkında Kısa Bilgi

Fransa'nın Anadolu Katliamları Hakkında Kısa Bilgi

Fransa’nın Anadolu Katliamları Hakkında Kısa Bilgi

Her fırsatta Ermenileri malzeme olarak kullanan Fransa, Birinci Dünya Savaşı sırasında işgal ettiği Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Adana’da işlediği suçlardan ötürü tarihiyle yüzleşmekten kaçmaktadır. Geçmişte resmi belgelerinde Ermeniler için “Pis Ermeni” ifadesini kullanan Fransa, ekonomik çıkarlar nedeniyle böyle bir politikaya yönelmiş durumdadır.

Fransa’da resmi tarih, Fransız ordusunun Anadolu’da yaptığı katliamları yok sayar, ders kitaplarında bu konulara yer verilmez.

Fransa, 17. yüzyılın sonlarında Türkiye’yi işgal planları yapmıştı.

Tarihte çoğu Osmanlı Islahatı ile Mısır’ın işgali yanında Jön Türklerin örgütlenmesi gibi bazı işlerin arkasında hep Fransa vardır.

Adana’da bulunan 1. Fransız Tümeni karargâhında görevli Yüzbaşı Denis Leroy’un, 7 Şubat 1920 tarihli 33/489 sayılı raporunda “Mustafa Kemal Paşa başarılı olursa, gelecekte, gerçekler ortaya çıkar ve Ermenilerin bizden aldıkları güç ve destek sayesinde yaptıkları katliamların ortağı durumuna düşeriz. Bölgedeki durumumuzu ve sonraki yıllarda insanlık önünde sıkıntıya düşmemizi önlemeye yönelik politikalarımızı Fransa’yı yönetenler yeniden belirlemelidir” açıklaması vardır.

2016 yılı verilerine göre, Türkiye, Fransa’nın AB dışındaki 3. büyük ticaret ortağıdır. Fransa ise ikili ticaret hacmi büyüklüğü bakımından 7. sırada yer almaktadır. Ticari açık verilen Fransa’dan 2017 yılında 8 milyar 71 milyon Dolar tutarında ithalat gerçekleştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir