İçeriğe geç

Fenerbahçe Lig Şampiyonluğu ve Avrupa Başarısı Enflasyonu Düşürüyor

Fenerbahçe Şampiyonluğu ve Avrupa Başarısı Enflasyonu Düşürüyor

Bilkent Üniversitesi akademik bilim dergisinde hazırlanan araştırmaya göre; Fenerbahçe’nin başarısı çalışanların ruh hallerinin veya morallerinin bir ölçüsü olarak yorumlanmaktadır.

Türk endüstri üretimi ile Fenerbahçe’nin başarısı arasındaki ilişki incelendi. Araştırmanın sonuçlarına göre Fenerbahçe’nin Avrupa kupalarında kazandığı maçlarda o ayki endüstri üretimi yüzde 0,26 oranında artıyor.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü İktisat Politikası Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlyas Şıklar yaptığı araştırmalara göre, Fenerbahçe’nin şampiyon olduğu yıllarda Türkiye’de enflasyonun düştüğünü ve ekonomik verimliliğin arttığını; buna bağlı olarak da sosyal refahın yükseldiğini belirtiyor.

Prof. Dr. Şıklar, teorim şu: Fenerbahçe’nin ligde şampiyon olduğu dönemlerde, Türkiye’de enflasyon bir önceki yıla göre düşük çıkar. 1959’dan bu yana baktığımızda durum hep böyle olmuştur.

Fenerbahçe’nin ligde şampiyon olduğu dönemlerde, Türkiye’de verimlilik artıyor. Verimliliğin artması demek, ekonomik büyümenin hızlanması demek, ekonomik büyüme hızlandıkça da toplumun refah düzeyi artıyor. Daha huzurlu bir toplum oluyor, daha zenginleşiyoruz. Tabi bu zenginleşmenin dağılımından bahsetmiyorum. Bu ayrı bir araştırma konusu ama genel anlamda ekonomi hızlı büyüdüğü zaman, toplumsal anlamda biz zenginleşiyoruz. Bir artı değer yaratılıyor. Daha fazla üretiyoruz. Bunda verimlilik artışının çok büyük etkisi var. Türkiye’deki verimlilik ile Fenerbahçe’nin ligde iyi performans göstermesi arasında çok ciddi ilişkilerin olduğu diğer araştırmacılar tarafından da tespit edilmiş. Tabi bu durum ister istemez enflasyon rakamlarına ve işsizliğin düşmesine yansıyor.

Ben bunu toplumdaki geniş kesimler arasında Fenerbahçeliliğin yaygın olmasına bağlıyorum. Fenerbahçelilerin yoğun olması, başarı geldiğinde kişisel huzuru ve tatmini artırıyor. Bu da insanların iş performansına yansıyor. Fenerbahçe’nin başarısı bir moral değer oluyor ve ulusun, toplumun moral değerlerini artırıyor.

Burada bilimsel gerçekleri ortaya koyuyoruz. Ben çıkıp da kafamdan uydurmuyorum bunları. Bunlar yapılan araştırmaların sonuçları.

Fenerbahçe’nin şampiyon olduğu yıllarda Türkiye rahatlıyor; Fenerbahçe’nin kötü gittiği yıllarda Türkiye de siyasal ve ekonomik açıdan kötüye gidiyor bu bilimsel olarak böyle. Ben ekonomik açıdan böyle olduğunu söylüyorum, böyle değerlendiriyorum. Ama ekonomik gelişmeler sosyal ve siyasal gelişmeleri de büyük ölçüde belirlediği için dolayısıyla bir biri arasında kesinlikle bir korelasyon var.

Can Dündar’ın, Bahçedeki Fener isimli bir belgeseli var. Orada Can Dündar, Aslında Türkiye’nin siyasi geçmişi, Fenerbahçe’nin geçmişiyle Özdeştir, diyor. Fenerbahçe Cumhuriyeti kavramının nereden geldiğini anlatıyor o belgeselde. Örneğin 1970’li yılların sonlarıyla birlikte, ülkedeki o istikrarsızlığın Fenerbahçe kulüp yönetimine de yansıdığını söylüyor.

1990’lı yıllarla birlikte Türkiye’de terör olaylarının da etkisiyle ulus bilincinin daha fazla oturmaya başladığı yıllarda, kulüp bilinci ve kulübe sahip çıkma bilincinin de oturmaya başladığını görüyoruz.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de kulübüne en çok sahip çıkan taraftar, Fenerbahçe taraftarı. Bu konuda Fenerbahçe’den sonra Galatasaray ve Beşiktaş’ın geldiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Araştırmaya göre, kulübüne sahip çıkma konusunda Türkiye’de Fenerbahçe’den sonra Çaykur Rizespor taraftarları geliyor. Taraftarının en çok sahiplendiği takım Fenerbahçe. Bu durum Feneriumların yaygınlaşmasıyla da, kombine kart satışlarıyla da, taraftar kart satışlarıyla da ortaya çıkıyor.

Fenerbahçe iyiye gittiği zaman Türkiye’nin sosyal yapısı huzur buluyor. Türkiye’nin sosyal yapısı huzur bulduğu zaman da Fenerbahçe huzur buluyor. Bu biraz yumurtayla tavuk ilişkisine benziyor. Karşılıklı bir etkileşim var aralarında ama bu konuda Fenerbahçe’nin baskın çıktığını düşünüyorum.

Eğer Fenerbahçe Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nı alırsa, Avrupa’nın Türk toplumunu daha yakından tanıması anlamına gelir. Çünkü, Avrupa siyasetçileri toplumlarındaki şu duyguyu kullanıyorlar: İşte bunlar Osmanlı’nın devamı. Bunlar bizi keser mantalitesi var toplumda. Öyle olmadığını görebilmeleri için de Türk toplumunu yakından tanımaları gerekiyor. Zaten bu, üyelik sürecinde bir aşama. Böyle bir süreçte Fenerbahçe’nin Avrupa kupalarında çok iyi bir performans göstermesi, Türkiye’nin ve Türk insanının tanınması açısından çok büyük katkı sağlayacaktır.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


AjansSpor

Fenerbahçe Lig Şampiyonluğu ve Avrupa Başarısı Enflasyonu Düşürüyor Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir