Devletler Arası Kavganın Arkasında Finans Merkezli Bir Savaş Vardır

Devletler arasındaki kavganın temelinde; finans merkezli bir savaş var. Bu savaş küresel finans elitleri ile devletler arasında gerçekleşiyor. Savaşın en önemli aracı ise borç ve borçlanmadır yani faizdir. Elitler devletlere borçları 40-50 yıllığına veriyor. Oysaki hükümetlerin ömrü 4-5 yıl sürüyor.

Müslümanlar Faizin haram olduğunu kabul ediyor ancak faizle mücadele için yeni bir sistem geliştirmiyor.

Son 200 yılda küresel elitlerin insanlığa attığı en büyük kazık, parayı temsil eden obje veya göstergelerdir. Merkez bankacılığı ve paranın hakimiyeti Kral Wilhelm savaşı ile başladı.

Faiz siteminin üç sac ayağı var;
Kargaşa
Halkı aldatma
Uzun vadeli imtiyaz

Osmanlı zamanında da Kırım Savaşı’ndan önce bankacılık sisteminin aynısı kurgulanıyor. Osmanlı bankasını İngiliz – Fransız Kreditörler kuruyor. Kurulan bankanın Osmanlı milleti ile bir alakası yoktu. Kreditörler bu yolla uzun vadeli imtiyazlar aldılar. Bunlardan en önemlileri ise Osmanlı’da mevcut kreditörler dışında kimse para basmayacak ve kreditörler dışında Osmanlı başka hiçbir kaynaktan borç alamayacaktı. Bu imtiyazlar sultanlar değişse bile devamlılığını sürdürüyordu. Türkiye Cumhuriyetinde ise halen faize dayalı bu sistem devam ediyor.

Cumhuriyet tarihinin en ağır krizinin içerisindeyiz ve bunu yaşayacağız. Bu kriz 2008’de başladı. Hatlardaki kırılmalarla daha da büyüdü ve bugüne taşındı. Aslında Türkiye’deki faize dayalı ekonomik sistem 2000 yılında çöküşe geçmişti. Tıkanan faize dayalı sistem bu çöküşten çıkmak için çeşitli operasyonlar gerçekleştirdi. Bunlar; borç transferi, borç silme, karşılıksız para basma gibi.

Faize yani borca dayalı sistemi kaldıracağız. Kendi parasal sistemimizi sağlam bir algoritma ile yeniden kurgulayacağız.

Merkez bankası bağımsız olmamalı; devletin bir kurumu ve anayasal güvence altında olmalıdır. Merkez bankasının şu an neye göre para bastığını tam olarak anlamış değilim, kendilerinin de bunu bildiğini zannetmiyorum.

Zamlar ardı ardına geliyor. Daha da gelecek. Çünkü sistem böyle.

1. Faiz maliyetlere yazılır. Dolayısıyla malların fiyatlarını artırır.
2. Faiz enflasyonun sebebidir. Bu da fiyatları artırır.
3. Bu sistemle merkez bankasını da yönetemezsiniz.

Ülkemizde inşaat lobisinin önemli bir kısmı aynı zamanda faiz lobisidir. Binaların üretimi kısa, tüketimi çok uzun olduğu için arada biriken para faizde değerlendirilir.

İktisat Hareketi mensubu Prof. Dr. Mete Gündoğan
Kaynak: metegundogan.com/kuresel-finans-operasyonlari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir