Evde Civciv Nasıl Yetiştirilir Büyütülür

Evde Civciv Nasıl Yetiştirilir Büyütülür

Civciv yetiştirme ipuçlarıyla her ortamda sağlıklı civcivler yetiştirebilirsiniz.

Civcivler sıcak ortamlarda bakılmalıdır. Yeterli beslenme, ısınma ve gün ışığı alamazlarsa kısa sürede yaşamını yitirir. Civcivlere kesinlikle soğuk su verilmemeli verilirse ishal olur ve yaşamını yitirir. Verilen su içinde mutlaka şeker olmalıdır(ılık suya bir çay kaşığı şeker katılarak).

Açlık ya da susuzluk civcivlerin hayatını kaybetmesine neden olur.

Civcivlerin sağlıklı ve uzun ömürlü yaşayabilmeleri için sıcak ortam çok önemlidir. Kış mevsimlerinde bu ortamı bulmak zor olacağı için yazın en sıcak döneminde civciv alıp yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Evde civciv bakımı yapmayı düşünüyorsanız güneşli havaların başladığı ilk bahar döneminden sonra civciv alıp bir karton paket içinde bakabilirsiniz ve ısınma ihtiyacları için paketi kaloriferin üzerine koyarak kaloriferi ısıtabilirsiniz. Civcivler uyurken kutuya yaslanarak uyur bu yüzden özellikle geceleri civciv kutusu civcivler içindeyken biraz daha büyük ikinci bir kutunun içine konmalıdır. Böylece doğrudan soğukla karşılaşmaları önlenmiş olacak.

Sıcaklık insanlara göre çok ya da yeterli gelse bile civcivler için yeterli değildir. Civciv büyüdükçe soğuklara dayanıklı olacağı için en sıcak dönemde civciv büyütmeye başlamalısınız. Bir koli kutusunda sıcak ortamda büyüterek daha sonra bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Koli kutusuna kış mevsimlerinde kağıt kesme makinelerinden çıkan kağıtları alıp yerleştirirseniz hem civcivler için hijyenik bir ortam hemde ısınmaları için bir yorgan sağlamış olursunuz.

Civcivler için diğer tehlikeler ise Karga ve Kedilere karşı savunmasız oluşlarıdır. Bu nedenle civcivlere saldıran bu hayvanlara karşıda önlem almanız gerekir. Eğer civcivleri bu ilk tehlikelerden korursanız sıcak ortam sağlayıp hasta olmamalarını sağlarsanız büyütebilirsiniz.

Pazarlarda satılan civcivleri çocuklar alsın diye canlı canlı renkli boyalara batırıp çıkarmaktadırlar bu tür civcivlerin ömrü çok kısa olmaktadır bu nedenle kesinlikle boyaya batırılan civcivleri satın almayın. Sağlıklı civcivler sarı siyah ve kahverenklerindedir.

Besleyeceğiniz civcivlerin bazıları ne yapsanızda yaşayamaz bazı civcivler ortama uyum sağlayamaz ya da civcivleri satan kişilerin yaptığı hatalar nedeniyle civcivin bir müddet sonra yaşamı son bulur.

Sık Sorulan Sorular:
Kutu içi sıcaklık ne kadar olacak? Civcivler ne kadarlık olunca bahçeye bırakılmalı?

Cevap: Kutuda civciv besleyecekseniz sıcaklık çok önemli civcivlerin üşümemesi gerekiyor. Size sıcak gelen bir ortam civcivlere soğuk gelebilir. En az 30-35 derece sıcaklığında bir ortam sağlanmazsa yaşayamazlar üşürler ve hareketsiz hale geçerler ama bu hale geldiklerinde ısıtılırlarsa tekrar sağlıklarına kavuşurlar. Sıcaklığı görmek için kutunun bulunacağı ortama ya da kutu etrafında bir termometre bulundurun.

Civcivleri iç içe iki koli kutusunda uyumaya bırakın. Küçük kutuya civcivleri yerleştirip daha büyük bir kutunun içine küçük kutuyu koyunuz ve büyük kutunun etrafını çuval, bez, yatak örtüsü çaput herhangi bir şeyle kapatarak ısı yalıtımı yapınız. Civcivler küçükken kutuları delmeye gerek yoktur.

Civcivler büyüyünce kutuya kenarlarından hava alabilecekleri delikler açılmalı. Kutunun üzeri siyah bir bezle kapatılmalı yemek saatlerinde kutu güneşte olacak şekilde açılmalı.

Civcivler üşüdüklerini öterek ve bir yerde hareketsiz durarak belli ederler böyle olduklarında el ile ya da saç kurutma makinesiyle ya da farklı bir yöntemle civciv ısıtılmalı. Bir insanın terleme ortamı kadar sıcaklık civciv için yeterlidir. Civcivleriniz ciyaklıyorsa üşüme ihtimali çok fazladır. Civcivlerde bir sorun yoksa fazla bağırmazlar.

Civcivleri doğal yolla sağlıklı büyütmek istiyorsanız havaların en sıcak olduğu zamanı bekleyin. Civcive kesinlikle soğuk su verilmemelidir. İnternette ya da petshoplarda çok ucuz fiyatlarda civciv suluğu ve civciv yemliği satılmaktadır mutlaka bunları edinin. Civciv hijyeni için kağıt kesme makinelerinde öğütülen kağıtlar çok pratiktir. Bir kutu içine bir gazete kağıdı serdikten sonra üzerine öğütülmüş kağıtlardan koyarsanız hem civcivler için hijyen sağlanır hemde sıcak tutar.

Civciv kutuları nasıl olmalı?
Cevap: Civcivlerin iki kutusu olmalı biri uyku kutusu diğeri yemek kutusu. Yemek kutusu geniş olmalı. Uyku kutusu ise 30 cm genişliğinde 15 cm eninde olabilir.

Uyku kutusuna yemlik gerekmiyor civcivler uyanınca zaten kutuya vurmaya, ses çıkarmaya başlıyor uyurken gidip yem yemiyorlar. Uyku kutusuna önce bir kağıt serilir üzerine kağıt kesme makinesinde kesilen kağıtlar serilir.

Yemek kutusunun içinde kağıt kesme makinesinde kesilen kağıtlar üstünde sadece civciv yemliği ile civciv suluğu olacak (talaş olursa onuda yem zannedip yerler). Uyku kutusunun içinde su olmayacak uyurken birbirlerine yanaşarak ısnıp uyurlar başka birşeye ihtiyaç duymazlar.

Civcivler büyüdükçe soğuklara dayanıklı hale gelir. Bir buçuk 2 ay sonra civciv soğuklara karşı dayanıklı olmaya başlar. Kedi ve kargalara karşı kendini savunması onların boyuna yaklaştığında olur. Civciv çok küçük boyutlardaysa kargaların yemi olurlar ve kedilerin avı olurlar. Civcivlere tutarken ellerinizin ıslak olmamasına dikkat etmelisiniz. Yemi bolca tüketirler boğazlarındaki şişkinliğe göre yemi ayarlamak gerekir. 3 ya da 2 civcivi birlikte sorunsuz büyütebilirsiniz.

Civcivlerin bakımı yapılacak olan kutunun zeminine ne serilmeli?
Cevap: Gazete kağıdı yada farklı kağıtlar kullanacaksanız fazla gazlı ve boyalı olmayanları tercih edin. Civcivler büyüdükten sonra kutuya talaş serpilebilir. Bir ay sonra kum serpilebilir.

Civcivlere nasıl yem ve su verilebilir?
Cevap: Civciv yemliği ve suluğu almak gerekir. Civciv yemi 1 ay verilecek 2 hafta sonra kıvırcıkta verilebilir. 1 ay sonra az miktarda ekmek bulgur verilebilir. 1 haftalık civcivlere kesinlikle civciv yeminden başka yem vermeyin mısır unu verilirse ishal olurlar ve yaşamazlar. Ayrıca verdiğiniz yemin GDO’suz olmasına yabancı katkı maddeler içermemesine dikkat edin.

Yemler sabah, öğle ve akşam verilecek. Civcivler yediklerinin kararını bilir. Civcivler yemlerini yiyene kadar güneşte durmalı. 2 hafta civciv yemi verilmek zorunda.

Yemliğe fazla yem koyarsanız akşama kadar yeterli olur. Yemlerin hergün değişmesi gerekmiyor.

Civciv suluğu en düşük ölçülerde olmalı suyun günlük temiz suyla hergün değiştirilmesi lazım. Civciv yemliği 8 kiloluk olabilir. Civcivlerin üşümemesi için ıslanmamalarına özen gösterilmelidir.

Şekerli su civcivler için yararlı. Sularına bir çay kaşığı şeker katarak 1 ay boyunca şekerli su verilmelidir.

Güneş almaları için ne yapılmalı?
Cevap: Kutunun etrafını kapatabilirsiniz üstüne cam koyup camdan güneş alsalarda olur.

Civcivlerim çok halsiz ve hareketsiz neden böyleler ve ne yapmalıyım?
Civcivler yeterince ısıyı alamadıkları zaman halsiz bitkin hale gelirler. Kaldıkları ortam çok sıcak olmalıdır. İnsanların hissettiği sıcaklıktan fazlasına ihtiyaç duyarlar. Özellikle geceleri buna çok dikkat edilmelidir. Yeterince ısınamadıklarında hareketsiz bitkin durumda olurlar. Onları bu hale geldiklerinde saç kurutma makinesiyle ısıtmayı deneyebilirsiniz. Kaloriferi çalıştırarak bulundukları kutuyu kaloriferin üzerinde ısıtabilirsiniz. Eğer civcivleri ısıtmayı başarabilirseniz düzelip normal hayatlarına geri dönerler.

Civcivler uyurken kutuya yaslanarak uyur bu yüzden özellikle geceleri ısı yalıtımı için civcivlerin bulunduğu kutu 2. bir kutunun içine yerleştirilmeli. Ancak bu kutu diğer kutudan daha büyük olmalı etrafı 5-10 cm mesafe olacak şekilde. Böylece kutunun içi daha sıcak kalacaktır.

Hangi Marka Hangi Ülkenin

“Evde Civciv Nasıl Yetiştirilir Büyütülür” hakkında 32 yorum var

 1. Arkadaşlar ben bu işi 10 senedir yapıyorum ve kış ayında çok iyi bakılmalıdır eğer ihmal ederim diyorsanız hiç civciv felan beslememenizi öneririm ve civcivin ilk çıktıktan sonra mevcut sıcaklığı 35 derece en uygun olanıdır ve ilk günlerde fazla yem yemeyi bilmezler ve acemidirler elinizle fazla yüksek olmayan bir kabın içerisine vurarak çıkan sesi anne taklidi yapmış oluyorsunuz ve yem yemeye başlamış oluyorlar rutubetli ve pis yerlerde yaşamaları oldukça zor temiz havalandirma ve dinlendikleri yer temiz olmalıdır ve katiyen çok hassas bir varliktirlar saygılar ilk bir ay tatlı su ılık şekilde verilmelidir yem için yumurta sarısı civciv yemi soya karışımlı

 2. Köydeki evimde boş bir oda var. 3 metre x 3 metre. Burayı 4000 civciv besleyecek şekilde dizayn etmek istiyorum.ısı,nem , havalandırma gibi sorunları nasıl halledebilirim. Daha önce 1 civciv beslediğim yok. Ama bu işi yapmaya kararlıyım. Orada civciv yetiştirip satmayı düşünüyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Tecrübeli arkadaşlar görüşebilirız. Teşekkürler

 3. Benim cicivimin 1 tanesi icinde oldu.
  Neden olabilir?

  Cevap: Soğuktan olmuştur.

 4. Ben 2 tane civciv aldim ama gece üşüyolar diye siseye sicak su koyup birakiyorum en az ne kadar sise su koymaliyim ve bi zarari olurmu

 5. Civcivler her zaman mi dışarı salinacak

  Cevap: Güneş olduğu zaman ve yemek ihtiyaçları olduğunda.

 6. Civcivleri haftada kaç kez dışarı çikarmalıyız

 7. 1 civciv alacağım balkona koysam birşey olurmu

  Admin: Kargalara karşı dikkatli olunması gerekir. Kargalar anında civcivi avlar. Kutusu açılınca yanında beklenmeli. Ayrıca kutusu özellikle geceleri soğuğa karşı dayanıklı olursa sorun olmaz.

 8. Merhaba çok acil cevap lazım. İki civciv besliyorum(evde). Ve bikaç günlükler. Mısır unu ıslatıp verdim ama yemiyolar iki gündür bu şekilde başka şeyler vermeye korkuyorum. Sıcaklıkları için kavonoza sıcak su koyup çorabıda üstüne geçiriyorum. Ama yem alma ihtimalim şuanda yok. Evde olan şeylerden marketten alabileceğim şeylerden ne verebilirim. Acil lütfen

  Admin: Marketlerde Tavuk yemi bulunur yoksa kepek unu verilebilir.

 9. ben 12 tane civcivmbesliyom ve 2 tanesi diğerlerinden 20 gün büyük bir zararı olurmu

  Admin: Bir zararı olmaz.

 10. merhaba ben enes ben de civciv büyüttüm her zaman serpmeniz lazım

 11. Benim dokuz tane civcivim car ve koy civcivleri tahminen iki aylik dir lar ve sanki tuylerinde bit varmis gibi tuyleri boyle bulanik tir ben veterinerde onlara peryoz ilaci getirdim o ilaci civcivlerde kulansam bisi olur mu ilac bana dediler tavuklari ve civcivlerin vucudunu hafif islati tusluk gibi serp aynen pudra kutusu gibi dir "ne olur bana cevap verin lutfen"

  Admin:Pamuğa çok az zeytinyağı damlatıp civcivleri silin olmazsa veterinerin önerdiği şekilde işlem yapın.

 12. Ben açık kümes yaptım(kendim)ama 6. Katta terasta bakıyorum üstü açık bir şey olurmu olursa ne önerirsiniz

  Admin: Yağmur ve rüzgar almamaları lazım. Üşüyüp ıslanırsalar fazla yaşamazlar.

 13. civciviniz ya kutuyu beyenmemiştir yada üşüdüğü için olabilir sıcaklığını sadece 30 veya 35 derece arttırmanız yaterli olacaktır

 14. Uyku kutusuna bir şişe sıcak sumu koyam yoksa bir ampulmu acillll

  Cevap: Su koymayın

 15. kardes ben pazardan kanatlı civciv aldım tahminen 3-4 haftalık onu merdiven altında besliyorum altına toprak serptim ve geceleri yanına sıcak su koyuyorum civcivim üşürmü

  Cevap: Uyku kutusunun içinde geceleri su olmayacak civcivler tavuklar uyurken birbirlerine yanaşarak ısnıp uyurlar başka birşeye ihtiyaç duymazlar uyurken suyu görmezler ve ıslanıp üşüyerek hastalanırlar.

 16. Benim vardı öldü sizin dediğiniz seylerde yaptım ama öldüler büyük civcivmi alım

 17. Biz bir civciv aldık kutudan kaçmaya çalışıyor ve ciyak ciyak ötüyor ne yapmalıyım

  Cevap: Civciviniz üşüyor onu yeterince ısıtamıyorsunuz eğer ısıtamazsanız hayatını kaybedecek havalar soğuk çok fazla sıcaklığa ihtiyacı var sizin hissettiğiniz sıcaklıktan fazla bir sıcaklığa ihtiyacı var.

 18. benim evimde civciv var nasıl beslemeliyim civcivleri kargalardan ve kedilerden nasıl korumalıyız

 19. Acil…. !!!!!!! Ya benim 2,3 gunluk yeni dogmus bir civciv var ya cok halsizler ne yapmam lazım nolur yardim edinn daha 2,3 iki uc gunluk bide onun icin dua edin bana facebokta fadime ceren yozgat diye boyle acik renk bi hesabim var oradan bana ulasabilirsin…… Nolu yardim edin bide yorumuma cevap verin..!!

  Admin: Civcivler sıcak ortamlarda bakılmalıdır. Yeterli beslenme, ısınma ve gün ışığı alamazlarsa kısa sürede yaşamını yitirir. Civcivlerin sağlıklı ve uzun ömürlü yaşayabilmeleri için sıcak ortam çok önemlidir. Daimi olarak büyüyene kadar Normal sıcaklığın üzerinde bir sıcaklığa ihtiyaçları vardır. Kısa sürede en etkili çözüm saç kurutma makinesiyle civcivleri ısıtmak olur ve kalorifer peteğinde gece ısıtılmaları gerekir.

 20. ben civciv aldım ve kanatları bile b ü s büyük oluyo elimi yere vuruyorum ismini söyleyerek kanatlarını çırparak geliyo arkadaşlar D:

 21. Merhaba.
  Evde civciv nasıl yetiştirilir?
  Kaç derece sıcakta kalmaları lazım?
  Ben de evde civciv yetiştirmek istiyorum.

 22. Meraba ben Mithat size sorularım olacaktı sizi seviyorum :) simdi Utku kutusuna 1 ay boyunca üşümemeleri icin Talas serpilecek 1 ay onu serptikden sonra başka birşey serpilecek mi ve bu Talas uyku kutusuna gazete kağıdını serdikten sonra Talas serpilecek dimi ??

 23. meraba civciv suluğu aldım 3litre büyük geldi kutuya sığmaz onun için 1lt alsam olurmu veya 0.75 lik birde civciv yemliği 3kg yetermi 8mi alayım

 24. soru 1ay talaş serpecegim uyku kutusuna 1ay onu sertptikden sonra ne serpeyim
  4civciv için yem kutusunun enini ve genişliğini söylermisiniz ve 4civciv için uyku kutusunun enini ve genişliğini solerseniz çok sevinirim ve bu ampulün kaç wat olması lazım
  Artık cevap verirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir