İçeriğe geç

Ev Alım Satım Yaparken Dolandırılmamak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Ev Alım Satım Yaparken Dolandırılmamak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Genellikle ev alım satım işlemlerinde tapu müdürlüğünde imza atılmadan önce tapu memurları evi satana; parayı aldın mı? evi alana parayı ödedin mi? sorularını sorar ve her iki tarafta genelde para alışverişi olmasa bile sorulara evet cevabını verir.

Tapuda aldım-sattım ifadesini verdikten sonra tapu karşı tarafa geçer. Bedeli almadan bu aşamaya gelmek sıkıntı doğurur.

Ev alıp satarken dolandırılmamak için nelere dikkat etmek gerekir?

Ev satımı yaparken tapu müdürlüğünde bedeli almadığınıza daire beyanat verirseniz tapu memuru bu notla işlem yapar ve parayı alamazsanız mahkemeye verebilirsiniz. Ya da aynı şekilde alamadığınız paraya ipotek koyarak bedeli almayı garantileyebilirsiniz. Tapu huzurunda ipotek sözleşmesiyle de bu sağlanır.

Gayrimenkul alım satım işlemleri sadece tapu müdürlüğünde geçerlidir. Noterlere henüz bu yetki verilmemiştir. Tapunun olduğu yerde noter geçerli değildir.

Herkese güvenerek kaparo ödenmemeli, sözleşme yapılmamalı. Sözleşmenin bir kopyası mutlaka alınmalı.

Sokaktaki ayakçıya 10 bin-20 bin TL kaparo ödeyip, okumadan bir takım evraklara imza atılıyor ve ondan sonra emlakçılık kisvesi altında dolandırıcılık nedeniyle mağdur olunuyor.

Yanlış daire ve metrekare dahil her türlü hatalı işlemle karşılaşmamak için belediye ve tapudan daire satın alınmadan önce araştırılmalıdır. Elinde satış taahhüdü ve tapu fotokopisi olduktan sonra bürokratlar yardımcı olur.

Satılan bölge dönüşüm kapsamında ise ev sahibi evini hemen satabilir. Böyle bir yeri satın aldığınızda bir kaç yıl eve giremeyebilirsiniz.

Satıcı veya alıcı akıl hastası ya da fiili ehliyeti sınırlandırılmış biriyse akrabaları gelip dava açarak alım veya satımı geçersiz hale getirebilir.

Türkiye’de emlakçılık diye bir meslek kanunda yoktur. Piyasada kayıt dışı çalışan, odaya kayıtlı olmayan binlerce emlakçı bulunuyor. Bu işin bir standardı ve kriteri yoktur. Borçlar yasasında adı aracı olarak geçmektedir. Bu emlakçılara inanıp sözleşme yapılırken iyice araştırılmalıdır. Hiçbir tahsili olmayan biri bile milyonlarca dolarlık bir yapıyı satabilir. Emlakçı yanlış yaptığı zaman, yanlış bilgi verdiğinde bir cezası yok.

Avrupa’da olan gayrimenkul alım ve satım işlemleri avukatlar aracılığıyla yapılmaktadır. Türkiye’de böyle bir uygulama olmadığı için sıklıkla sorunlar yaşanmaktadır.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir