İçeriğe geç
Arama Yapıldıkça Ağaç Dikilmesini Sağlayan Ecosia Arama Motoru

Ermenilerin işgal ettiği Azerbaycan Topraklarında Durum Vahim

ermenilerin işgal ettiği Azerbaycan Topraklarında Durum Vahim

Günümüzde Azerbaycan topraklarına ait Dağlık Karabağ ve çevresindeki 7 şehir işgalci ermeniler tarafından kontrol ediliyor. Bu bölge dünyada tanınmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti adında sözde bir devletle yönetilmektedir.

Dünya çapındaki tarihi bilgilere göre 19. yüzyıla kadar Azerbaycan’ın hiç bir yerinde hiç bir ermeninin yaşamadığı belirtilmektedir.

İşgal altındaki bölge her geçen gün daha fazla yapay şekilde değiştirilmeye devam ediliyor. Tarihi ve kültür anıtları tahrip edilip yok ediliyor. Bu işgalle Azerbaycan Cumhuriyeti 22 milyar dolardan fazla zarara uğratılmıştır.

Toplam uzunluğu 25 bin kilometre olan taşıt yolu, toplam uzunluğu 3 bin 984 metre olan 160 köprü, 14 bin 500 kilometre uzunluğunda elektrik hattı, 2 bin 500 elektrik trafosu, 2 bin kilometre gaz boru hattı, 160 su deposu, 34’ten fazla gaz dağıtım istasyonu tahrip edilmiştir.

Toplam 140 bin öğrenci kapasiteli olan 600 okul, 53 bin öğrenciye hizmet veren 65 meslek lisesi, 2 yüksek öğrenim kurumu yok edilmiştir. 700 kadar sağlık ocağı, bu bağlamda 800 yataklı hastane, poliklinikler, doğum evleri, eczane binaları, acil yardım hastanleri dağıtılmıştır. Sağlık hizmetlerine verilen zarar toplam 1 milyar 2 milyon dolara yakındır. Bülbül’ün müzikolog ve ressam Mir Möhsün Nevvab’ın hatıra müzeleri talan edilmiştir. Hocalı’daki Dairevi Mabet (1356-1357) ve Türbe (14.yüzyıl)nin akibeti belli değildir.

Bölgeye farklı ülkelerden çok sayıda ermeni göç ettirildi.

İşgal bölgesine yapılan göçü desteklemek için her yıl Ermenistan bütçesinden özel finans ayrılıyor.

Ermenilerin Nahçıvan’a ilerleme cüreti göstermesi üzerine dönemin Türkiye Başbakanı, Ermenistan’a uyarı mesajı verip Türk Silahlı Kuvvetlerini sınıra göndermiştir.

1994 yılına kadar süren savaş nedeniyle 1 milyondan fazla Azerbaycan vatandaşı işgal edilen topraklarından ayrılarak başka yerlere göç etmek zorunda kaldı.

İşgal edilen Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde 155 çeşit maden mevcuttur. Burada altın, cıva, bakır, kurşun, çinko, kaplama taşları, parke taşı, çimento, şirin ve mineral maden su kuyuları gibi çok sayıda zengin yeraltı kaynağı bulunmaktadır. Şu anda yaklaşık 40 milyon ton bakır ve diğer zengin yeraltı kaynakları ermeniler tarafından işletiliyor. 25 bin metrekarelik ormanlardaki ağaçlar kesilerek mobilyalar üretiliyor. Azerbaycan’a ait yeraltı ve yerüstü kaynaklardan elde edilen tüm gelir işgalcilere kalıyor.

Amerika, Kanada, Fransa, Avustralya, İsviçre, Lübnan, Rusya ve Ermenistan’da yaşayan ermenilere ait şirketler bu doğal kaynakları işletmek için faaliyet gösteriyor ve sermaye yatırıyor. Toplam sermaye miktarının 40 milyon dolardan fazla olduğu belirtiliyor. Bu yatırım dünya ermeni diasporası başkanlığı altında gerçekleştiriliyor.

Son yıllarda yeraltı kaynakların işletilmesi için 30’dan fazla şirket işgal bölgesinde yasadışı faaliyette bulunuyor.

Kaynak: garabagh.net

Ermeni yalanlarını iftiralarını çürüten bilgi ve belgelerin bulunduğu site:
//factcheckarmenia.com/home/tr

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Dünya

Ermenilerin işgal ettiği Azerbaycan Topraklarında Durum Vahim Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir