Erkekler İçin Cilt Bakımı

Erkekler İçin Cilt Bakımı
Genellikle traş sonrası sürülen kolonya pek yeterli değildir. Nemlendirici, yüzü temizlemek için kremler veya jeller, cildin yağlanmasını önleyen kremler kullanmakta gerekebilir. Özellikle sigara kullanan düzensiz uyku alan ve düzensiz beslenme alışkanlığı olan kişilerde ve güneşe çok fazla maruz kalan kişilerde ciltlere daha fazla bakım yapmak gerekir.

Erkeklerin cildi kadınların cildine oranla daha farklı bir yapıya sahiptir. Erkek cildi kadın cildine oranla daha kalındır. Bu sayede kadınların cildinden daha dayanıklıdır. Ancak bakım yapılmazsa çevresel etkenler ve yılların ilerlemesiyle cilt incelip hassaslaşabilir. Bu yüzden erkek cildi daha geç ilerleyen yaşlarda kırışıklıklara maruz kaldığında bu kırışıklıklar daha derin olmaktadır.

Cilt bakım masajları yaptırılıp ayrıca aşırı yağlı ciltler için sivilcelerin kuruması için uzman gözetiminde solaryum tavsiye edilir. Ciltte bulunan siyah noktalar, ölü tabakalar temizlenerek cilt tazelenebilir. Bununla birlikte cildi canlandırıcı ve yenileyici ürünler kullanılabilir.

Erkeklerin cildi genellikle 20’li yaşlarda çok güçlü ve pürüzsüzdür. Ancak ciltte sivilcelere sıklıkla rastlanır. Bu yaşlardaki cildin tek sorunu budur. Ölü hücreler ayda bir kez yenilenir ve dökülür. Cildinde sivilce ve siyah noktalar fazla ise cilt için en doğru sabun seçilmelidir. Genellikle yapılan bir hata cildin yağını fazlasıyla azaltan ürünleri seçmektir. Bu tip bir ürün kullanıldığında sivilceler azalmaz aksine daha fazla artar.

Yüz maskesi yüzü temizlemek ya da yumuşatmak için uygulanan kremli bir maskedir. Mineral, vitamin ve kaktüs, salatalık gibi meyve parçacıkları içerebilen maske yüz derisine besler. Maskeler 10- 15 dakika yüzde tutulmalı ardından temizlenmeli ve nemlendirici sürülmelidir. İyi bir yüz maskesinin birkaç farklı işlevi vardır: kil maskeleri yağı emer, hidrat içeren maskeler cildi nemlendirir, dolgunlaştırıcı maskeler cildi daha sıkı ve dolgu hale getirir. Yüz maskeleri genelde kadınlar tarafından kullanılır fakat erkekler de maske kullanabilir. Maske sadece kışın koruma amaçlı kullanılmaz, maskelerin cildi temizlemek, nemlendirmek, sıkılaştırmak gibi amaçlı birçok çeşidi bulunur. Bal çok yaygın bir çeşittir, çünkü hem cildi yumuşatır hem de gözenekleri temizler. Evde yaygın bir kullanım gözler üzerine salatalık dilimleri koymaktır. Sonbahar elma maskesi teninizi toparlaması açısından oldukça faydalıdır fakat cildiniz hali hazırda kuruysa buna gerek yoktur. Yumurta maskesi hazırlarken sarısı ile beyazını ayırın ve beyazını yüzünüze sürüp 15 dakika bekleyin, ılık su ile yıkayın. Bu yüz maskesi cildinizi yumuşatır, yeniler ve sıkılaştırır. Elma ve bal maskesi yapımı için elmayı rendeleyin, bal ile karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Bu yağlı ciltler için oldukça faydalıdır. Domates suyu, salatalık suyu, limon suyu, biraz pudra ya da un ekleyin, bunlarla bir karışım hazırlayın ve yüzünüze tatbik edin, kuruduktan sonra ılık su ile yıkayın. Bu cildinizi temizler ve parlaklık kazandırır. Eğer karışık bir cildiniz varsa sadece T bölgesine kil maskesi uygulamak isteyebilirsiniz, T bölgesi alın, burun, çene ve yanakların tam merkezinden oluşur. 1 kaşık süt tozu, 1 kaşık bal, 1 kaşık aleo vera ve 2 damla yağ süt maskesi için yeterlidir. Bu klasik süt maskesidir, malzemeleri karıştırın, yüze uygulayın ve 15 dakika sonra ılık su ile temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir