Elektromanyetik Alanlardan Korunma Yöntemleri

Elektromanyetik Alanlardan Korunma Yöntemleri
Elektromanyetik Alanlardan Korunma Yöntemleri

Kullanılmayan elektrikli aletlerin fişleri prizlerden çekilmelidir.
Televizyon ekranına en az 2 metre uzaklıktan bakılmalıdır.
Mikrodalga fırın çalışırken en az 2 metre uzakta durulmalıdır.
Dinlendirici bir uykuya geçmek için yatak odasında Televizyon, radyo bulundurulmamalıdır.
Bilgisayarda çalışırken monitöre en az 30 cm’lik uzaklıkla bakılmalıdır.
Saç kurutma makinesi, elektrikli traş makinesi, fritöz, kahve makinesi, baş ucu okuma lambası vb. mümkün olduğunca az kullanılmalıdır.
Mikrodalga fırın, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi elektrikli cihazlar çalıştığı ortamlarda mümkün olduğunca kısa süre kalınmalıdır.
Tasarruflu ampuller çalışma masaları ve yatak başucu aydınlatmasında kesinlikle kullanılmamalıdır. LED ampüller kullanılmalıdır. Tasarruflu ampuller en az 2 metre uzakta kullanılmalıdır. Tasarruflu ampul diye kullanımı özendirilen ampuller en tehlikeli frekansları yayan ampullerdir. Tasarruflu ampullerde civa buharı ve başka kimyasal maddeler bulunduğu için kırılmamasına dikkat edilmeli ve çöpe atılmamalıdır
Alan değerlerinden vazgeçilemediği durumlarda elektrik ve manyetik alan üreten kaynakların bulunduğu ortamlara fiziksel giriş önlenmelidir. Söz konusu alanlara girenler ve bu alanlarda çalışanlar için uygun elbiseler ve eldivenler gibi kişisel koruyucu donanım sağlanmalıdır.
Elektrik akımından dolayı oluşan; İndüklenen gerilimlerin ortaya çıkmasını engellemenin en basit ve kesin yolu nesnenin / cismin topraklanmasıdır. Manyetik alan oluşturan her aletin topraklı hatta çalıştığına dikkat edilmelidir.
Dinlenme parkları ve okul bahçelerindeki trafolara ve baz istasyonlarına yaklaşılmamasına ilişkin uyarı levhaları asılmalıdır.
Yaşam mahallerinde elektrik hatlarının geçtiği duvar ve bölmelerden uzak durulmalıdır.
Bazı binalara elektrik hattı bina girişinden geçmektedir bu tesisatların yeri değiştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir