İçeriğe geç

Elektrikli Arabalara IBM ve ASELSAN Pil Geliştiriyor

Elektrikli Arabalara IBM ve ASELSAN Pil Geliştiriyor

Çevreci olarak bilinen ancak elektrik şarj sorunları nedeniyle henüz tam olarak yaygınlaşamayan Elektrikli araçlara, IBM ve ASELSAN geliştirecekleri pille araçların menzil sorununu ortadan kaldıracak.

Li-ion pil teknolojileri ile ancak 160 km gidebilen aile tipi bir binek otomobil, geliştirilecek yeni teknoloji sayesinde en az 800 km mesafeyi alabilecek. Metal-Hava (Metal-Air) Pilleri, mevcut Li-ion pillere göre, aynı ağırlıkta en az 5 kat daha fazla enerji depolayabilecek. Örneğin; dört kişilik bir aileyi taşıyan elektrikli otomobil, tam doldurulmuş bataryası ile İstanbul’dan Kayseri’ye hiç şarj edilmeden ulaşabilecek.

ASELSAN, IBM ile ortak araştırma projeleri yürütme konusunda sözleşme imzaladı. İmzalanan sözleşmeye göre başlangıç olarak Metal-Hava pil teknolojileri ve Milimetre Dalga Tümleşik Devreler üzerinde ortak Ar-Ge faaliyetleri yapılacak. Ortak araştırma faaliyetleri sadece Metal Hava Pilleri ile sınırlı değil. IBM teknolojisi kullanılarak geliştirilecek tümleşik devreler ve bu devrelere entegre edilecek ASELSAN teknolojisi ile birçok radar uygulaması için gerekli teknolojik altyapı sağlanıyor.

Proje kapsamında geliştirilecek Milimetre Dalga Tümleşik Devreler; araçlarda çarpışma önleme, sınır koruma, havalimanı yabancı cisim tespit, meteoroloji, otonom iniş yardım amaçlı radarların geliştirilmesi için kullanılacak.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Teknoloji

Elektrikli Arabalara IBM ve ASELSAN Pil Geliştiriyor Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir