E-Bilet Devri Başlıyor

E-Bilet Devri Başlıyor
Futbol maçlarına girişte elektronik bilet uygulaması 14 Nisan 2014 tarihinden itibaren başlıyor. Kağıt bilet dönemi tarih olurken, yurt genelinde statlara girişler sadece elektronik kart ile mümkün olacak.

E-Kart için internet üzerinden başvuru formunu doldurup, fotoğrafınızı kendiniz çekerek sisteme yükleyebilirsiniz. E-Kart adrese teslim edilebildiği gibi, belirli PTT şubelerinden veya stat gişesinden de teslim alınabilecek. E-Kart sahibi olan taraftar daha sonrasında kartına maç bileti yükleyebilecek. Satın alınan maçın bilgisi, tüm detaylarıyla kart sahibinin e-posta adresi ile paylaşılacak ve cep telefonuna mesaj olarak iletilecek. Ayrıca kart sahipleri stadyumlarda konumlandırılacak kiosklar aracılığıyla bilet bilgilerinin yazılı çıkışını alabilecek. Kart sahipleri yükledikleri maça ilişkin her türlü detaylı bilgiye (koltuk numarası, maç saati, maçın oynanacağı tarih, maçın oynanacağı staydum vs. gibi bilgilere kolayca ulaşabilecek. Taraftarlar ülke genelinde maçlara da bilet alabilecek ve bu kartla tüm Türkiyedeki maçlara seyirci olarak gidebilecek.

Taraftarlar internetten, satış noktaları ve stat girişlerinden bir defaya mahsus olmak üzere E-Kartlarını çıkartacak. Bu kartla internetten, gişelerden ve Türkiye genelindeki binlerce Aktif Nokta’dan istediği maçın biletini satın alabilecek. Mevcut bilet ya da kombine sahipleri de haklarını elektronik kartlarına tanımlayabilecek.

Tüm statlarda zorunlu olarak uygulanacak olan E-Bilet sayesinde maçlarda kanunlara aykırı davrananların stadyumlara girmesi engellenecek, statlara korsan giriş önlenecek, 7’den 77’ye, genç, yaşlı, kadın, erkek demeden toplumun her kesiminden insanların aileleriyle birlikte maçları güvenli bir şekilde önceden aldıkları koltuktan izleyebilecek. Maç müsabakasına ev sahibi olan kulüpler vergilerini tam ve eksiksiz ödeyecek. Tüm bilet gelirleri ve seyirci sayısı şeffaf olacak. Bu sistem aynı zamanda futbolun tüm toplum kesimleri arasında daha saygın ve centilmence bir spor dalı olarak kabul ve beğeni görmesini sağlayacak. E-Kart projesi ile tribünlerdeki istenmeyen olayların önlenmesi, spor müsabakalarına ailelerin de içinde olduğu daha geniş bir kitlenin kazandırılması, bilet ve stada giriş kuyruklarının sona erdirilmesi, yasa dışı bilet satışının önlenmesi, kulüplerin bilet vergilerini tam ödemesi, sporseverlerin daha medeni şartlarda maç izlemesi ve stat kapama cezalarının önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Akıllı kart teknolojisiyle donatılan elektronik sportif kimlik kartları birer e-Cüzdan olarak da kullanılabilecek. Bu kart sayesinde sadece stadyumlarda maç izlemenin dışında, ulaşım, alışveriş olmak üzere günlük hayatın birçok alanında da bu kartı kulanabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir