İçeriğe geç

Dünyanın İlk Eko Şehri Abu Dabi Enerji Sistemi Göz Kamaştırıyor

Dünyanın İlk Eko Şehri Abu Dabi Enerji Sistemi Göz Kamaştırıyor

Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti Abu Dabi’de dünyanın ilk ekolojik şehri Masdar’da yeşil teknolojiler kullanılıyor. Çöl iklimine sahip bölgede yüksek teknoloji kullanılarak çevre dostu bir şehir sağlanıyor. Çevreyi kirleten yakıtlar, hava kirliliği yapan gazlar ve çöplerin olmadığı bir kent.

Masdar şehrinde tek raylı sistemler ve yol kaplamaları üzerine inşaa edilmiş iletim sistemleri üzerinde hareket eden elektrikli motorlu araçlarla ulaşım sağlanıyor.

Güneş’ten elektrik enerjisi burada çok farklı yöntemlerle üretiliyor. Bir çok binanın üzerinde bulunan enerji panelleri ile enerji depolanmaktadır.

Binalardaki tüm pencerelerde gölgelik ve akıllı rüzgar kullanım sistemiyle klimalar kaldırılmıştır.

Sıfır karbon salımlı kentlerden biri olan Masdar’da şehir enerjisinin tümü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanıyor. Su ve enerji tasarrufuna ağırlık veriliyor.

Rüzgar Türbini kurulan kentte enerji talebi için Jeotermal ve Hidrojen enerjisinden de yararlanılması planlanmış. Kent sokaklarına hava akımı oluşturan kule bulunuyor.

Şehir sokakları gölge ve serinliği koruması için dar tasarlandı. Otomobil’in olmadığı sokakları sadece yayalar kullanıyor.

Welcome to Masdar City
  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


AjansDünya

Dünyanın İlk Eko Şehri Abu Dabi Enerji Sistemi Göz Kamaştırıyor Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir