İçeriğe geç

Dünya Arı Günü Hakkında Bilgi

Dünya Arı Günü Hakkında Bilgi

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, 115 ülkenin ortak sunuculuğunda, 20 Mayıs’ın Dünya Arı Günü ilan edilmesine yönelik karar BM Genel Kurulu’nda 2017 yılında oybirliğiyle kabul edilmiştir.

Dünya Arı Gününde, arıların ve diğer tozlayıcıların insanlık ve dünya için taşıdıkları önemin hatırlanması ve bu konuda bir farkındalık oluşturulması ve bu etkinliklerle BM 2030 gündeminde tanımlanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin başarılmasına da katkı sağlayan biyoçeşitliliğin ve ekosistemin korunmasına dikkat çekilmesi hedefleniyor.

Bal arıları 450 gr bal için 2 milyon çiçeğe konmak zorundadır. Bir kovanda bulunan arılar, 500 gr bal için yaklaşık 88 kilometre uçmak zorunda. Bir kilo bal üretimi için 40 bin arının 6 milyon çiçeği dolaşması gerekir. İşçi bir arı ömrü boyunca çay kaşığının 12’de biri kadar bal yapabilir. Bal arısı tek seferlik polen toplamak için 50 ila 100 çiçeği ziyaret eder. Arılar dakikada 11 bin 400 kez kanat çırpmaktadır ve bu vızıltı sesine neden olmaktadır.

Arıların sağlığını iyileştirme ve koruma, sahte bal ile mücadele ve arıcıları desteklemek için Avrupa Parlamentosu etkin, geniş ve uzun vadeli bir Avrupa stratejisi geliştirilmesini istiyor.

Türkiye dışında AB’de yaklaşık 600 bin arıcı yılda 200 bin ton bal üreterek, Çin’den sonra dünyada Avrupa’yı ikinci en büyük bal üreticisi yapıyor.

AB içinde ise en fazla bal üreten ülkeler sırasıyla Romanya, İspanya, Macaristan, Almanya, İtalya ve Yunanistan oldu.

AB her yıl başta Çin olmak üzere Ukrayna, Arjantin ve Meksika’dan 200 bin ton bal ithal ediyor.

Türkiye’de arıcılık dev bir sektör oldu. Çin’den sonra dünyada bal üretiminde Türkiye ikinci sırada. Türkiye ürettiği balın sadece yüzde 3,4’ünü ihraç edebiliyor. Türkiye dünyadaki 33 ülkeye bal ihraç ediyor ancak bu ihracatın yüzde 81’i sadece Amerika, Almanya ve Suudi Arabistan ülkelerine yapılıyor.

Bal üretimi dünyada 1,5 milyon tondan fazla. Çin bu miktarın yüzde 30,6’sını üretirken, Türkiye yüzde 6,85’ini, Amerika yüzde 5,35’ini, İran yüzde 5,03’ünü ve Rusya yüzde 4,96’sını üretiyor.

Apiterapi, bal arısı zehri ve bazı arı ürünlerinin tedavi amaçlı kullanılmasına denilmekte.

Kuvvetli bir antibiyotik olan bal arısı zehri kan dolaşımını artırıcı, radyasyona karşı koruyucu, tansiyon düşürücü ve bağışıklık sistemini destekleyici özelliklere sahip.

Arı zehiri, Batı toplumlarında alternatif tedavi yöntemleri arasında sıkça başvurulan bir ajan durumundadır.

Amerika’da son 10 yıllık dönemde çok sayıda multipl skleroz ve romatoid artrit hastasının tedavide özellikle arı zehirini tercih ediyor.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Dünya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir