Dizel Araçların Egzozunun Sağlığa Verdiği Zararların Farkında Değiliz Dizel Yakıt Kanser Yapıyor

Dizel Araçların Egzozunun Sağlığa Verdiği Zararların Farkında Değiliz Dizel Yakıt Kanser Yapıyor

Dizel Araçların Egzozunun Sağlığa Verdiği Zararların Farkında Değiliz Dizel Yakıt Kanser Yapıyor

Amerika’da hava kirliliği nedeniyle oluşan kanser riskinin yüzde 70’inden fazlasından tek başına dizel egzozdan sorumlu olduğu ve yılda 125 bin insanın kansere yakalandıkları belirtiliyor.

1989 yılından beri Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi, dizel egzoz emisyonlarının insanlar için muhtemel kanserojenlerden olduğunu belirtiyor.

Amerika’da yapılan bir diğer araştırmaya göre dizel okul otobüsüne binen çocukların 4 kat daha fazla toksik dizel egzozuna maruz kaldığı ve otobüslerdeki egzoz düzeyinin şehir havasındaki düzeyden 8 kat fazla olduğu tespit edildi.

Dizel otobüslerin arkasında oturarak seyahat etmek ve otobüs camları kapalı iken solunan egzoz çok daha fazla. Daha da vahimi dizel otobüsün camları açıkken, boşta çalışırken, pencereleri kapalı olarak giderken, yokuş yukarı giderken, yoğun trafikte beklerken ve durup kalkarken otobüsteki solunan egzoz miktarı daha da fazla artıyor.

Dizel egzoz kansere neden olan özelliklerinden başka, astım krizlerine neden olan küçük partiküller de içerir. Azot oksitleri çocuklarda akciğer gelişiminde gecikmelere ve akciğer fonksiyonlarının kötüleşmesine neden olur. Bronşit, zatürree gibi solunum yolları enfeksiyonlarının oluşumunu kolaylaştırır. Egzoz kalp ve damar sistemi için de zararlı bir maddedir.

Son yıllarda ekonomik olması ve küresel ısınmayı etkilememesi nedeniyle dizel araçlar daha çok tercih ediliyordu. Araştırmalarda siyah egzoz dumanı çıkmamasına rağmen çevreyi çok fazla kirlettiği belirlenirken, yaşanan ölçüm skandallarıyla dizelin en az benzin kadar çevreyi kirlettiği ortaya çıkmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir