Ders Çalışmaya Başlayınca Canı Sıkılanlar İçin Tavsiyeler

Ders Çalışmaya Başlayınca Canı Sıkılanlar İçin Tavsiyeler

Ders çalışmaya başlar başlamaz can sıkıntısı, dikkat dağınıklığı, öğrendiklerini hatırlayamama, bilinen soruları çözememe, sık sık hayallere dalma, çalışma masasında başka işler yapma gibi sorunlar yaşayan öğrenciler bir takım düzenlemelerle bu sorunlardan kurtulabilir.

Tüm bu sıkıntı verici şeylerin nedenleri;
Ders çalışma alışkanlığının olmaması
Gerçek bir hedefin olmaması
Çalışınca bile başaramama duygusu
Negatif düşünceler kendini aşağıda görme vs. olumsuz düşünceler
Ergenlik dönemi sorunları ya da çeşitli sağlık sorunları
Ev aile okul çevrede karşılaşılan çeşitli sorunlar
Kontrol edilemeyen iç ses
Gürültülü ortamlar
Aynı anda birden çok işi yapmaya çalışma, ders çalışırken televizyon seyretme, müzik dinleme yada sohbet etme
Aşırı gerilim stres, ana fikri anlamadan okuma

Bu sorunları çözmek için; Önce hangi tür sorunlar çalışmamızı engelliyor, bunu belirlemeli ve çözüm yolları bulmanız gerekiyor. Sorun olmadığını sadece derse kendinizi veremediğinizi düşündüğünüz için çalışamıyorsanız kendinize inanarak kendinizi en iyi şekilde yönetmelisiniz.

Derslere odaklanmayı sağlamak için kesin amaç belirlenmeli amaç belirlendikten sonra bunlar bir kağıda yazılıp altına imza atılmalıdır. Örneğin, teşekkür ya da takdir alacağım, okul birincisi olacağım, mühendis olacağım, öğretmen olacağım gibi.

Kararlı olunmalı, çalışma yaparken çeşitlendirilmeli, ders çalışması planlanmalı, kendine randevu verilmeli ve yeteri kadar dinlenme molasıyla bitkinlik önlenmeli, duygusal sorunlar çözülmeli ve kendini bu işi başaracağına inandırmalı.

Hedefimizi çalışma odamıza asarak sorumluluğunu taşımalıyız.

Kararlılık odaklanmayı artıracaktır.

Her dersi çalışma tekniği farklıdır. Hatta kişinin sabah, öğle, akşam, gece farklı çalışma metotları uygulayarak başarılı olunabilir.

Okuma, yazma, dinleme, fotoğraflar, inceleme, farklı açılardan bakabilme, bütün olarak, parça olarak, çalışma, seyretme, yorumlama, programlama, grup halinde çalışma, ziyaretler gibi çalışma teknikleri başarıyı arttıracaktır.

Planlı çalışmak için; Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık Planlar yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir