İçeriğe geç

Define Aramak Suç mu Serbest mi

Define Aramak Suç mu Günahmı Serbest mi

Son yıllarda Türkiye’de çok sayıda define bulundu. Özellikle metro gibi yer altı çalışmalarında ciddi oranda hazineler ve tarihi eserler bulundu.

Bunları gören defineciler her yeri kazımaya başladı.

Define, çok eski zamanlardan kalan, gizli, sahibi bilinmeyen ve kıymetli taşınır şeylerdir. Definenin sahibi Türk Medeni Kanununa göre saklı bulunduğu taşınır veya taşınmazın sahibidir. Bu kuralın istisnası, Kültür ve tabiat varlıkları Kanununun yasakladığı fiil ve davranışı işleyenlerin mülkiyet hakkını kazanamamasıdır. Ayrıca define mülkiyeti Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurullarınca da kısıtlanmıştır.

Bu kanuna göre öncelikle definenin korunması gereken bir varlık olup olmadığına karar verilir. Korunması gereken defineler tescil edilir. Bakanlık tescil edilen definelerinden uygun gördüğünü satın alabilir. Bunlar müzelerde teşhir edilir.

Bakanlığın satın alma işlemi tek taraflı bir işlemdir. Bu nedenle bakanlığın yaptığı satın alma bir satış sözleşmesi değildir. Satın alınmayan tescil edilmiş defineler sahiplerine verilir. Sahiplerine verilen defineler bakanlığın gözetimi ve denetimine tabidir. Bunları sahipleri, zarar vermeden muhafaza etmek zorundadır. Bakanlığın izni olmadan tamir edilemez, başkasına satılamaz, devredilemez, yurt dışına çıkarılamazlar.

Defineyi bulan ile definenin sahibi aynı kişi olmayabilir. Defineyi bulan define sahibinden bir ödül isteyebilir. Bulanın ödül isteme hakkı bir alacak hakkıdır. Define bulan ödül alacağı hakkını define sahibinden talep edebilir.

Kanuna aykırı olarak define arayan ve bulanlar definenin mülkiyetini kazanamaz. Defineyi saklayanları ihbar edenlere definenin değerine göre değişen bir ödül verilir. Ayrıca bu kişileri yakalayan kamu görevlilerine de ödül verilir. Bu ödül ise kamu hukukundan doğan bir haktır.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Bilgi

Define Aramak Suç mu Serbest mi Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir