İçeriğe geç
Arama Yapıldıkça Ağaç Dikilmesini Sağlayan Ecosia Arama Motoru

Çöp Ev Hastalığı

Çöp Ev Hastalığı

Çöp ev hastalığı olarak bilinen rahatsızlık biriktirme hastalığı (Dispozofobi), önemsiz eşyaları, toplamak ve saklamak gibi psikolojik bir rahatsızlıktır. Yabancı adı Compulsive hoarding olan bu hastalık işe yarayan veya yaramayan her türlü eşyayı biriktirmekle başlıyor.

Çöpe atılması gereken ne varsa örneğin pet şişe kapakları, su şişeleri, faturalar, kağıtlar, kumaş parçaları, bozuk kırık eşyalar vs. hepsi biriktirilir.

Bir gün lazım olur diye evden bir şey attırmayan, başkalarının kullanmadığı eşyaları toplayanların hepsinde bu hastalık bulunmaktadır. Bu rahatsızlık sonucu evler zamanla ufak çöp dağlarının bulunduğu evlere dönüşüyor.

Bu birikimleri yapanlar için sıklıkla yaşlılık ya da vaktinde yokluk çektiği için böyle yaptığı zannedilir ancak durum öyle değildir. Bu kişilerde biriktirme hastalığı bulunmaktadır. İstifçilik hastalığı bulunan kimseler, bu tür bir hastalığı olduğunun farkında değildir ve kabullenmek istemezler.

Biriktirme Hastalığı, çok sık görülen bir hastalık değildir. Genellikle çocuklukta başlasa da yetişkinlik dönemine kadar fark edilmediği olur. Gereksiz eşyaları biriktirme eğilimi olan insanların genellikle kompulsif biriktirme hastalığı olan akrabaları olur.

Bu kişiler asla kullanmayacakları şeyleri toplamaktan zevk duyar. Bir şeyleri elinden çıkarmakta zorlanır. Dağınıklık yüzünden evlerinin büyük bir bölümünü kullanamaz ve eşyaları düzensiz olur.

Biriktirme hastalığı nasıl başlıyor?
  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Sağlık

Çöp Ev Hastalığı Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir