Çin’e Uygur Türkleri İçin Bir Boykotta Japonya’da Firmalardan Gelecek

Çin'e Uygur Türkleri İçin Bir Boykotta Japonya'da Firmalardan Gelecek

Çin’e Uygur Türkleri İçin Bir Boykotta Japonya’da Firmalardan Gelecek

Japonya merkezli aralarında Sony, Toshiba, Hitachi, Fast Retailing, Ryohin Keikaku, Uniqlo gibi markaların yer aldığı 12 dev şirket, Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygur Türklerinin zorla çalıştırılmasından faydalanan Çinli firmalar ile iş anlaşmalarını sonlandıracak.

Japon yetkililer Çin’deki üretimi Japonya’ya geri getiren şirketlere 2 milyar doların üzerinde kaynak ayırmış ve bu kapsamda üretimi diğer ülkelere taşımak isteyen şirketlere de 200 milyon dolardan fazla finansman sağlayacağını duyurmuştu. Daha önce Casio firması tüm üretimini Çin’den Japonya’ya kaydırmıştı.

2019 yılında Japonların da büyük ölçüde destek verdiği protesto yürüyüşünde Uygurlar, Tibetliler ve Hong Konglular, G20 Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Japonya’da Çin yönetimini protesto etmişti.

ABD ve Birleşik Krallık, Doğu Türkistan bölgesinden gelen Sincan pamuğu ve diğer ürünlere ithalat kısıtlamaları getirmişti.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Doğu Türkistan ve Hong Kong’daki insan hakları durumundan endişe duyduğunu ve Doğu Türkistan’da Çin tarafından ezilen Uygurlar ile Hong Kong halkı adına konuşmaya devam edeceğini söyledi.

50 Türk Firması Çin’e Ambargo Uyguladı Çin 1,5 Milyon Dolar Zararda
2016 Çin Neden Doğu Türkistan’a Gitmek İsteyen Türk Akademisyenleri Kovdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir