Çin Uygur Türklerini Köle Gibi Kullanıyor Zorla Fabrikalarda Çalıştırıyor

Çin Uygur Türklerini Köle Gibi Kullanıyor Zorla Fabrikalarda Çalıştırıyor

Çin Uygur Türklerini Köle Gibi Kullanıyor Zorla Fabrikalarda Çalıştırıyor

İnsan haklarının 0 olduğu ülkelerin başında gelen Çin, zorla alıkoyduğu milyonlarca Uygur Türkünü salgın nedeniyle çalışılmayan fabrikalarda zorla çalıştırıyor.

Günün Haberi: DÜNYA KARANTİNADAYKEN UYGURLAR KÖLE GİBİ ÇALIŞTIRILIYOR

South China Morning Post (SCMP) gazetesinde yer alan habere göre Çin’in yüksek teknoloji üretim merkezi olan Shenzhen şehrine 50 bin, Shaoguan şehrine ise 30 binden fazla kişinin gönderileceği aktarıldı.

Avustralya’da bulunan düşünce kuruluşu Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü’nün yayımladığı raporda, Çin’in 2017-2019 yıllarında da 80 binden fazla Uygur Türkünü fabrikalarda zorla çalıştırdığını ortaya koydu.

Çin, Uygur Türklerine zulüm yaptığı için BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma taleplerini reddediyor.

Çin yönetiminin Doğu Türkistanlılara yönelik yasakları arasında Türk bayrağı da bulunuyor.

Çin kontrolündeki Doğu Türkistan ile Kazakistan sınırında yer alan Korgas kentindeki serbest ticaret bölgesinde, sınırın Çin tarafında devasa levhalarla gösterilen yasaklar arasında başörtüsü, sakal ve Türk bayrağı da yer alıyor.

Türk bayrağını yasaklayan Çin’den Türkiye milyonlarca dolar ithalat yapmayı sürdürüyor. Türkiye’nin bir an önce ithalatını Çin yerine Tayvan gibi diğer uzakdoğu ülkelerine kaydırması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir