Çikolatalı ve Şekerli Gıdaların İçinde Genetiği Değiştirilmiş Kanserojen Soya Kullanılıyor

2 sene önce 0
Çikolatalı ve Şekerli Gıdaların İçinde Genetiği Değiştirilmiş Kanserojen Soya Kullanılıyor

Çikolatalı ve Şekerli Gıdaların İçinde Genetiği Değiştirilmiş Kanserojen Soya Kullanılıyor

Bisküvi, kraker, puding, bitkisel yağ, bebek maması, çikolata ve gofret gibi pek çok gıda ürününde insanları kanser yapan genetiğini bozan GDO içeren Soya Lestini var. Türkiye’de sosis, salam, köfte, hamburger ve sucuk gibi et ürünlerinin hazırlanmasında soya kullanılıyor.

Marketlerde satılan hazır gıdalarda ambalaj üstünde katkı maddesi olarak Emülgator (Soya Lestini) kullanılıyor yani insanların dna’sını bozan genetiği değiştirilmiş GDO’lu kanserojen soya.

Türkiye’de ithalatına izin verilen GDO’lu soya sayısı 10, GDO’lu mısır sayısı ise 26 oldu.

Emülgatör maddesi su ve yağ gibi birbirine karışmayan maddelerin karışmasını sağlıyor. Bunun için bazı firmalar Ayçiçek Lesitini kullanırken bazı firmalar GDO’lu kanserojen Soya Lesitini kullanıyor.

Emülgatör olarak kullanılan malzemelerden hayvansal ve bitkisel yağların Mono, digliseridler ve esterler kullanılıyorsa helal sertifikasına sahip olmasına dikkat edilmeli.

GDO içerebilen katkı maddeleri: Bitkisel yağ, Dekstroz, Dokulu bitkisel protein, Fruktoz, Kanola yağı, Laktik asit, Mısır şurubu, Mısır nişastası, Mısır yağı, Maltodekstrin, Margarin, Pamuk yağı, Pirinç, Sitrik asit, Soya lesitini, Soya proteini, Soya unu, Soya yağı, Yüksek fruktozlu mısır şurubu

GDO’lu üretimin yüzde 99’unu Amerika, Arjantin, Kanada ve Çin yapıyor. Türkiye, GDO’lu üretimin yüzde 90’ından fazlasını oluşturan 4 ana üründe, yani pamuk, soya, kanola ve mısırda ithalat yapıyor.

Fransız araştırmacıların laboratuvar farelerinde yaptığı deneyde kemirgenlere genetiği değiştirilmiş gıdalar verildi. Araştırma sonucunda ölüm oranlarında ve tümörlerde büyük artışlar tespit edildi.

İslam Hukukçusu Doç. Dr. İbrahim Köksal, “Bu ürünler aynı zamanda doğanın dengesine de müdahale etmekte. Doğanın dengesini bozan hiçbir uygulamayı İslam doğru bulmaz.

İslam İşbirliği Teşkilatı – Fıkıh Akademisi 2009 yılında İstanbul’da yaptığı açıklamada genetiğiyle oynanmış gıdaların helal olmadığını açıkladı.

Profesör Gilles-Eric Seralini araştırma sonuçlarını içeren raporu

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Hakkında Bilgi

Kanserojen GDO’lu Ürünleri Tüketmek Haramdır GDO’lu Mısır Şurubu Kısır Yapıyor

Genetiği Değiştirilmiş Ürünleri Tüketiyoruz

Hindistan Binlerce Ton GDO İçermeyen Mısır Satın Alacak

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi