Cameron Diaz Kimdir

Cameron Diaz Kimdir
Cameron Michelle Diaz 30 Ağustos 1972 yılında San Diego’ da doğan İspanyol kökenli Kübalı bir baba ile İngiliz, Alman ve kısmen Çeroki kökenli Amerikalı annenin kızı olan eski manken ve oyuncudur.

16 yaşında Hollywood’da bir partide tanıştığı fotoğrafçı sayesinde Elite Model Ajansı ile bir anlaşma imzaladı. 1994’de Jim Carrey’in başrol oynadığı Maske adlı aksiyon komedi filminde sinema kariyerine ilk adımını attı. Oyunculuk deneyimi hiç olmamasına rağmen filmdeki yardımcı oyuncu rolü denemelerine katılması sağlandı. 12 kez geri çağrıldıktan sonra kadın başrol oyuncusu Tina Carlyle rolünde oynaması kararlaştırıldı.

Maske filminden sonra “The Last Supper”da rol alan Diaz, Hollywood’un yetenekli yıldızı Keanu Reeves ile başrolü paylaştığı “Feeling Minnesota”da evlenmek üzere olduğu adamın kardeşine aşık olan bir kadını canlandırdı. Bu filmle birlikte istediği çıkışı tam olarak yakalayamayan Cameron Diaz, daha sonraları Edward Burns ile “She’s the One” ve Harvey Keitel ile “Head Above Water”da rol aldı. “Head Above Water / İz Peşinde” filmindeki başarılı oyunculuğu ile eleştirmenler tarafından geleceğin yıldızları arasında gösterilen Diaz, sinemadaki kariyerine ticari filmlerle devam etmeyi tercih etti.

Romantik komedi filmi “My Best Friend’s Wedding / En İyi Arkadaşım Evleniyor”da Julia Roberts’a eşlik eden genç oyuncu, bu filmdeki performansıyla yükselişe geçti. “My Best Friend’s Wedding”in ardından Trainspotting’in yönetmeni Danny Boyle’un, “A Life Less Ordinary / Olağanüstü Bir Hayat” (1995) adlı filminde, Ewan McGregor ile başrolü paylaştı. Aynı yıl uzun süredir beraber olduğu La Torre’den ayrılan güzel yıldız, 1998 yılında “There’s Something About Mary / Ah Mary Vah Mary” adlı filmde birlikte oynadığı Matt Dillon üç yıl sürecek romantik bir ilişkiye başladı.

Bir kara mizah örneği olan “Very Bad Things / Hiç Hesapta Yokken”de Christian Slater’la başrolü paylaşan Diaz, 1999 yılında pek çok tartışma yaratan “Being John Malkovich / John Malkovich Olmak”da da rol aldı. Filmde, John Cusack’ın karısını canlandırdı ve bu rol ona 1999 Altı Küre ve Screen Actors Guild ödüllerinde en iyi yardımcı kadın oyunculuğu kazandırdı. Aynı yıl, yönetmenliğini Oliver Stone’un üstlendiği, başrollerinde Al Pacino, Dennis Quaid ve James Woods gibi usta oyuncuların yer aldığı “Any Given Sunday / Kazanma Hırsı”nda babasından kendisine miras olarak kalan Sharks adlı bir takımın sahibi Christina Pagniacci’yi canlandırdı.

2000 yılında tüm dünyada seyircilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan ve gişe rekorları kıran “Charlie’s Angels / Charlie’nin Melekleri”nde üç melekten “Natalie”‘yi canlandıran Cameron Diaz, 2001 yılında bir başka büyük yapımla yine kamera karşısındaydı. Güzel oyuncu, Tom Cruise ve Penelope Cruz ile birlikte rol aldığı “Vanilla Sky”da New York’lu yayıncı David Aames’e aşık Julie Gianni rolünde izleyici karşısına çıktı. Daha sonra Leonardo DiCaprio ve Daniel Day-Lewis birlikte New York Çeteleri Filminde rol aldı.

2002 Yılında Ateşli ve Tatlı
2003 Charlie’nin Melekleri: Tam Gaz la hayranlarının karşısına geçti.
2004 ağustosunda Shrek 2 ile tekrardan sinemaya döndü daha sonra.
2005 Yılında Yerinde Olsam.
2006 Yılında Tatil.
Ve 2007 de beklenen film olan Shrek 3 le gösterime girdi film sadece Amerikada 6 Haftada 300 Milyon Dolar ı aştı ve büyük bir başarıya imza attı.

Filmogrfi
1994 The Mask
1995 The Last Supper
1996 She’s the One, Feeling Minnesota, Head Above Water
1997 Keys to Tulsa, My Best Friend’s Wedding, A Life Less Ordinary
1998 Vegas’ta Korku ve Nefret (film), There’s Something About Mary, Very Bad Things
1999 Man Woman Film, John Malkovich Olmak, Kazanma Hırsı
2000 Things You Can Tell Just by Looking at Her, Charlie’s Angels
2001 The Invisible Circus, Shrek, Vanilla Sky
2002 The Sweetest Thing, My Father’s House, Azınlık Raporu (film), New York Çeteleri
2003 Shrek 4-D, Charlie’s Angels: Full Throttle
2004 Shrek 2
2005 In Her Shoes
2006 The Holiday
2007 Shrek the Third, Shrek the Halls (TV), The Box
2008 What Happens In Vegas
2009 My Sister’s Keeper
2010 Shrek 4, Knight and Day
2011 The Green Hornet, Bad Teacher
2012 What to Expect When You’re Expecting, Gambit, A Liar’s Autobiography
2013 The Counselor, The Unbelievers
2014 The Other Woman, Sex Tape, Annie

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir