Biyolojijk Savaş Kıtlık Çıkaran Zehirli Tırtıl Tüm Türkiye’yi İstila Etmiş Durumda

Biyolojijk Savaş Kıtlık Çıkaran Zehirli Tırtıl Tüm Türkiye'yi İstila Etmiş Durumda

Biyolojijk Savaş Kıtlık Çıkaran Zehirli Tırtıl Tüm Türkiye’yi İstila Etmiş Durumda

Türkiye’de tüm tarım arazilerinde kıtlık çıkaran tırtıl istilası her geçen yıl katlanarak devam ediyor. Pek çok çiftçi bu tırtıllara müdahale etmiyor veya edemiyor. Tırtıllara müdahale edilmediği takdirde yer aldığı tüm ağaçları ve bitkileri kurutmaktadır.

Tırtıllar dut ağaçları başta olmak üzere çam kozalağı, meşe palamutu gibi pek çok ağacın dallarında önce örümcek ağı gibi bir koruma oluşturduktan sonra içerisine binlerce küçük yumurtalar bırakmaktadır. Bu yumurtalardan çıkan binlerce tırtıl daha sonra beslenmek için ağaçların ve diğer yeşilliklerin yapraklarını tüketmektedir.

Henüz bu sorun çözecek bir çalışma yapılmıyor ve ilaçlama bir çözüm değil. Geçici tek çözüm ağaçlarda örümcek ağına benzer bir dal göründüğünde bu dalları kesip içerisindeki tırtılları ve yumurtaları ezerek yok etmek. Genellikle örümcek ağına benzer koruma kalkanı ağaç dalını kurutmaya başladıktan sonra fark ediliyor ve zamanında müdahale edilmediğinde binlerce yumurtadan çıkan tırtıllar katlanarak artıp tüm bitkileri yiyerek yok ediyor. Bu tırtıllar normal tırtıllardan farklıdır ve hiçbir canlı tarafından yenmemektedir. Bu nedenle görüldüğü anda yok edilmelidir.

Amerikalılar Kelebeklerin Genleriyle Oynamaya Başladı Renklerini ve Desenlerini Değiştirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir