Belçika Çinlilerin Uygur Türklerine Uyguladığı Soykırım Politikasının Tanınmasını İstiyor

Belçika Çinlilerin Uygur Türklerine Uyguladığı Soykırım Politikasının Tanınmasını İstiyor

Belçika Çinlilerin Uygur Türklerine Uyguladığı Soykırım Politikasının Tanınmasını İstiyor

Belçika’da Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı insan haklarına aykırı politikalarının soykırım olarak tanınmasını isteyen karar tasarısı parlamentoya sunuldu.

Tasarı Belçika hükümetinin Uygur Türklerine yönelik Çin uygulamalarının soykırım olarak tanımasını talep ederken ayrıca zorla çalıştırılan Uygur Türklerine yönelik uygun yasal düzenleme hazırlaması isteniyor.

Tasarı kabul edilirse ABD’den sonra böyle bir kararı alan ikinci ülke Belçika olacak.

Milletvekilli Samuel Cogolati, Çin’e karşı sessizliği bozma çağrısında bulunarak, Belçika’nın Çin hükümetinin yaptıklarına ve ekonomik şantajlarına boyun eğmemesi gerektiğini, bir milyondan fazla Uygur Türk’ünün yeniden eğitim kampı adıyla hapsedilerek işkence gördüğünü, kadınlara tecavüz edildiğini ve zorla kısırlaştırıldığını, çocuklarının zorla ailelerinden alındığını çok sayıda kanıtla ortaya çıktığını bu dehşetin adının soykırım olduğunu söyleme zamanının geldiğini ifade etti.

Ayrıca Cogolati, Avrupa Birliği’nin Çin ile yatırım anlaşması yapabilmek için insan hakları ihlallerini göz ardı etmemesi gerektiğini Çin ile uluslararası zorla çalıştırma standartlarını kabul edene kadar anlaşma yapılamayacağını belirtti.

Çin’e bu konuda dünya çapında çok ciddi tepkiler geliyor. Eğer Çin bu insan hakları ihlallerine ülkeleri umursamadan devam ederse yakında başta Amerika olmak üzere çok sayıda ülke tarafından yaptırıma uğrayacak. Günümüzde küçük çaplı Çin malı almama boykotları başlamış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir