Azerbaycan’ın 2. Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey Kimdir

Azerbaycan'ın 2. Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey Kimdir

Azerbaycan’ın 2. Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey Kimdir

Ebulfez Elçibey (Ebulfez Kadir Güloğlu Aliyev), 1938 yılında Nahçıvan’da doğan 22 Ağustos 2000’de 62 yaşında tedavi gördüğü Ankara GATA’da hayatını kaybeden Azerbaycan’ın 2. Cumhurbaşkanıdır.

Ebulfez Elçibey, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) dağılıp ardından Azerbaycan bağımsızlığını kazandıktan sonra 7 Haziran 1992 tarihinde Cumhurbaşkanı oldu.

Azerbaycan’ın Rus İmparatorluğunun sömürgesi durumunda olduğunu ve bir gün bağımsız, demokratik bir Cumhuriyet olacağını belirtmiştir. 1970’li yıllarda ülkesinin bağımsızlığı için çalışmalar yapmaya başladı ve bu yüzden 1975 yılında siyasi faaliyetleri nedeniyle 1,5 yıl hapis yattı. KGB zindanlarında ve taş ocaklarında ağır şartlar altında kaldı. Bir açıklamasında “Çok işkence gördüm, çok çektirdiler. Hiçbirine yanmam da bir Atatürk rozetim vardı yakamda, onu aldılar elimden, hala içim yanar” demiştir.

Kendisini “Ben Atatürk’ün Askeriyim” diyerek vurgulayan Elçibey; Atatürk’ten, Gandhi’den ve 1918-1920 yıllarında kurulmuş Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kurucusu Mehmet Emin Resulzade’den etkilenmiştir. Azerbaycan ve İran’ın Kuzeyinde yer alan Güney Azerbaycan topraklarının mutlaka birleşmesi ve Dağıstan’a, Gürcistan’a ve Ermenistan’a verilen Türk topraklarının tekrar Azerbaycan’a geri verilmesini savunmuştur. Turan’ın yolu birleşik Azerbaycan’dan geçer, demiştir.

Kasım 1993 yılında Anitkabir’i ziyaret ederek şunları yazmıştır “Ey büyük Türk’ün büyük Komutanı! Seni ziyaret etmekle kedim ve milletim adına şeref duydum. Senin Askerin.”

ELÇİ BEY’İN ATATÜRK İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ-MAHMUT TOPRAKÇIOĞLU

Yazdığı kitaplar:
Tolunoğulları Devleti – 1997
Tek Azerbaycan Yolunda – 1998
Bağımsızlık – 2001
Siz halkın sevgisiyle hakka ulaşacaksınız – 2001

İran’da Yaşayan Türk Sayısı Kaç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir