Avrupa Süper Ligi Kurucu Kulüpleri Ortak Açıklama Yaparak UEFA’ya Tepki Gösterdi

Avrupa Süper Ligi Kurucu Kulüpleri Ortak Açıklama Yaparak UEFA'ya Tepki Gösterdi

Avrupa Süper Ligi Kurucu Kulüpleri Ortak Açıklama Yaparak UEFA’ya Tepki Gösterdi

Eninde sonunda kurulacak olan Avrupa Süper Ligi’ne direnen UEFA’ya Juventus, Real Madrid ve Barcelona kulüpleri ortak bir açıklama yayınladı ve UEFA tarafından kabul edilemez baskı ve tehditlere maruz kaldıkları belirtildi.

İngiltere, İspanya ve İtalya’dan 12 kurucu takım arasında yer alan ancak daha sonra projeden çekildiklerini açıklayan 9 takıma UEFA kendi organizasyonlarında elde edecekleri bir sezonluk gelirlerin yüzde 5’ine el konulması cezasını vermişti.

Projeden çekilmeyen Juventus, Real Madrid ve Barcelona ise ortak bir açıklama yaparak UEFA’yı eleştirdi.

UEFA tarafından 7 Mayıs’ta Süper Lig ve kurucu kulüplerinden 9’unun aldığı pozisyonla ilgili olarak yayınlanan açıklama ile ilgili FC Barcelona, Juventus ve Real Madrid şunları söylüyor:

(1) Kurucu kulüpler, projeyi terk etmek için kabul edilemez üçüncü taraf baskılarına, tehditlerine ve suçlarına maruz kaldılar ve acı çekmeye devam ettiler ve bu nedenle futbol ekosistemine somut teklifler ve yapıcı diyalog yoluyla çözümler sunma hak ve görevlerinden vazgeçtiler. Bu, hukukun üstünlüğü altında dayanılmazdır ve mahkemeler, FIFA ve UEFA’ya doğrudan veya bağlı kuruluşları aracılığıyla, mahkeme işlemleri devam ederken bu girişimi herhangi bir şekilde engelleyebilecek herhangi bir işlem yapmaktan kaçınmalarını emrederek Süper Lig önerisi lehine karar vermiştir.

(2) Süper Lig projesi 12 kurucu Kulübü tarafından ortaklaşa tasarlandı:
12 kurucu kulüp, Avrupa futbolundaki diğer paydaşların yaptığı gibi, özellikle mevcut sosyo-ekonomik bağlamda, sporumuzun çekici kalmasını ve uzun vadede hayatta kalmasını sağlamak için yapısal reformların vazgeçilmez olduğu endişelerini paylaştı. Bu amaçla, 18 Nisan’da, Süper Lig’i kurma UEFA ve FIFA ile taraflar arasında yapıcı bir işbirliği ruhu içinde bir iletişim kanalı kurma isteklerini açıkladılar, çünkü bu tarihte her birine bildirildi.

Kurucu kulüpler, Süper Lig’in ancak böyle bir yarışmanın UEFA veya FIFA tarafından tanınması durumunda veya yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere uygun olarak, kurucu kulüplerin kendi iç yarışmalarında sürekliliği ile tüm amaçlar için usulüne uygun olarak uyumlu bir yarışma olarak kabul edilmesi durumunda gerçekleşeceğini açıkça kabul etti. Ancak, yukarıdaki şartların farkında olmasına rağmen, UEFA ve FIFA şu ana kadar yeterli bir iletişim kanalı kurmayı reddetti.

Şu anda birçok kulübün hayatta kalmasını tehdit eden derin bir krizin etkisi altında olan tüm Avrupa Futbol ailesine finansal istikrar getirmek amaçlandı.

12 kurucu kulüp ayrıca, Süper Lig’in dünyanın dört bir yanındaki taraftarlara mümkün olan en iyi şovu sunmak ve yeni nesil trendlere meydan okuyan spora küresel ilgiyi güçlendirmek için eşsiz bir fırsat olduğunu kabul etti. Dahası, ana hedeflerinden biri, kadın futbolunu küresel düzeyde, sektör için muazzam, ancak şu anda hafife alınmış bir fırsat olarak tanıtmaktı.

Süper Lig girişimine verilen tepkilerin çeşitliliğinin ve dolayısıyla bazılarının nedenlerini yansıtma ihtiyacının tamamen farkındayız. Önerilen yaklaşımı gerektiği gibi yeniden gözden geçirmeye hazırız ancak, Süper Lig’i duyurmamıza neden olan futbol sektöründeki ihtiyaçların ve sistemik krizin farkında olarak, futbol endüstrisini tehdit eden varoluşsal sorulara etkili ve sürdürülebilir cevaplar verme misyonundan vazgeçersek, son derece sorumsuz oluruz.

Süper Lig projesinin kurucu ortaklarımız ve arkadaşlarımız dün UEFA’ya bir dizi taahhüt imzalarken kendilerini bu kadar tutarsız ve çelişkili bir konumda bulduklarını üzülerek görüyoruz ancak, 12 kurucu kulübün maddi sorunları ortadan kalkmadı. UEFA tarafından alınan kabul edilemez ve sürekli baskı ve tehditlere rağmen futbol sektöründe mali sürdürülebilirlik için yeterli bir çözüm arayışı içinde sorumlu bir şekilde hareket etmekle mükellefiz.

FIFA, UEFA ve tüm futbol paydaşları, baskı olmadan en uygun çözümleri getirmelidir.

UEFA’nın dünkü açıklamasında, İngiliz takımları Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United ve Tottenham Hotspur; İtalyan takımları Milan ve Inter ile İspanyol Atletico Madrid ekibinin yaptırım ve taahhüt kararını kabul ettiğini, Süper Lig projesinin bir hata olduğunu kabul ederek özür dilediği belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir