Almanlar Sinti ve Romanlara Soykırım mı uyguladı

Almanlar Sinti ve Romanlara Soykırım mı uyguladı

Almanlar Sinti ve Romanlara Soykırım mı uyguladı

Almanların Romanlar’a 1938-1954 yılları arasında sistematik olarak soykırım yaptığı belirtiliyor.

Dünya Roman Organizasyonu, Nazi Almanyası’nın İkinci Dünya Savaşı sırasında eski Yugoslavya topraklarındaki Romanlara karşı uyguladığı soykırımın Almanya tarafından tanınmasını ve tazminat ödenmesini istiyor.

Dünya Roman Organizasyonu Başkanına göre eski Yugoslavya topraklarındaki soykırım sırasında 3,5 milyon Romanın hayatını kaybettiğini belirtiyor.

Almanların uyguladığı sistematik soykırımla Naziler tarafından çok sayıda Roman ölüme terk edildi ve üzerlerinde ölümcül deneyler yapılarak katledildi. Almanya’nın her tarafında Roman avı başladı.

Avrupa’ya adım atan Roman gruplar, 1451 tarihli Lindau kraliyet divan bildirisine göre hain olarak adlandırılmış ve avlanarak katledilmeleri yasallaştırılmıştı.

Bu bildirinin yayınlanma sebebi ise Romanların Hıristiyan Dünyasında, Türklerin ajanları olarak faaliyet gösterdikleri kanısının oluşmasıydı.

Almanya’da 5 Temmuz 1936’da içişleri bakanlığı “Romanlarla mücadele” adıyla bir genelge yayınladı.

Berlin kanalizasyon alanı Marzahn’da bir “Roman kampı” kuruldu. Romanlar herhangi bir yasal takibat olmaksızın, sorgusuz sualsiz zorla bu kampa tıkıldılar.

Roman ve Sintiler, çoluk çocuk demeden, aşağı ırktan oldukları gerekçesiyle Macaristan, Polonya ve Çekoslovakya’daki Nazi kamplarında, büyük bir kıyıma uğratıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir