İçeriğe geç

Afrika Ülkeleri Fransa Sömürgesini Çin İle Bozuyor

Afrika Ülkeleri Fransa Sömürgesini Çin İle Bozuyor

Afrika Ülkeleri Fransa Sömürgesini Çin İle Bozuyor

Afrika ülkelerini yıllardan beri sömüren Fransa’nın hakimiyeti Çin ile yavaş yavaş azalmaya başladı. Çin Afrika ülkelerine borç para vererek Fransa hakimiyetinden çıkarıp kendi hakimiyetine almaya başladı.

Çin, Fransa’nın, çok sayıda Afrika ülkesindeki askeri varlığı sayesinde uranyum, demir ve petrol gibi kaynaklarına göz dikmiş durumda. Çin yönetiminin Afrika’daki diplomasi hedeflerinden biri de BM oylamalarında Afrika ülkelerinin Çin’den yana tavır almalarını sağlamak. BM Genel Kurulu üyelerinin yaklaşık üçte birini oluşturan Afrika ülkelerinin desteğini kazanarak, oy potansiyellerini başta insan hakları olmak üzere birçok meselede lehine kullanmaya çalışmaktadır.

Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği üyesi 8 ülke, 2020 yılından itibaren sömürge döneminden kalma 74 yıllık CFA frangını yürürlükten kaldırarak ortak para birimi “eko”ya geçecek ve Batı Afrika Merkez Bankası, bankacılık komisyonu ve para politikası konseyinde bulunan Fransız temsilcilerin çıkarılması ile Afrika ülkelerinin döviz rezervlerinin yüzde 50’sinin Fransa Merkez Bankasında tutulması uygulamasına son verilmesi planlanıyor.

Son yıllarda uluslararası alanda yükselen bir güç olarak Çin, Afrika ülkelerinin de en önemli ortaklarından biri haline geldi. Çin’in Afrika ile ilişkileri, kıta açısından kritik önem taşıyor. Kıta ülkelerinin uluslararası ilişkilerindeki değişimi de tetikledi.

Çin’in kıtada giderek artan nüfuzu, Afrika’nın temel aktörleri olan Fransa ve ABD gibi uluslararası güçler tarafından endişeyle karşılanıyor.

Çin ekonomik varlığından faydalanarak Afrika’da aynı zamanda politik ve askeri nüfuz da oluşturmaya çalışıyor. Çin birçok Afrika ülkesi ile çeşitli askeri anlaşmalar yaptı. Bu anlaşmalar bazı silah satışlarının yanı sıra askeri eğitimi de kapsıyor.

Çin’in petrol tedarikinde kaynaklarını çeşitlendirme ve Ortadoğu ile Arap Körfezi bölgesine bağımlılığını azaltma politikası çerçevesinde Afrika petrolü, özellikle 90’ların başından itibaren Çin dış politikasının en önemli hedeflerinden biri haline geldi.

Dünya ham petrol rezervlerinin yüzde 8’ine sahip Afrika kıtası, OPEC üyesi üç ülkeye de ev sahipliği yapıyor. Sudan, Angola, Cezayir, Gabon ve Çad ülkeleri toplam yüzde 25 petrol tedariğini Çin’e sağlıyor.

Tayvan’ın Afrika’da diplomatik açıdan ötekileştirilmesi, Çin’in Afrika’daki en önemli hedeflerinin başında gelmektedir. Çin, Tayvan ile giriştiği 1971 tarihli BM üyelik yarışında, gelişmekte olan ülkeler ve Afrika ülkelerinin oyları sayesinde kazandı.

Günümüzde 53 Afrika ülkesinden 46’sı Tek Çin Politikası’nı destekliyor. Güney Afrika gibi daha önce Tayvan ile yakın ilişkiler geliştirmek isteyen ülkeler bile sonradan Tayvan hükümetini tanımama ve Çin Halk Cumhuriyeti ile ilişkilerini geliştirme yoluna gittiler.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Dünya

Afrika Ülkeleri Fransa Sömürgesini Çin İle Bozuyor Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir