3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Yazı

3 sene önce 0
3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Yazı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında en önemli amaç her türlü koşul ve olanağın engelliler ve engelli olmayanlar için EŞİT olması gerektiğinin farkındalığını oluşturmaktır.

Engellilik deneyimi sonucu kısıtlanan bireyler; ulaşım, bilgiye erişim, iletişim, eğitim, sağlık, rehabilitasyon, istihdam ve toplumsal yaşama uyum konusunda düzenleme ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyar.

Engelliler gününde dünya çapında gönüllülerin ücretsiz organizasyonları yapılmaktadır. Hükümet desteği ve sivil toplum organizasyonlarıyla birlikte bu günün kutlanması çeşitlilik göstermektedir. Her yıl Dünya Engelliler Günü için değişik bir tema hazırlanmaktadır.

Alo 183 hattı aracılığıyla kadın, çocuk, engelli ve yaşlı, şehit yakınları ve gazilerle ilgili gelen çağrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Engellilerin iş kurmalarına destek amacıyla belediyeler projeler için 36 bin TL hibe kredi verecek.

Kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşları Türkiye İş Kurumundan destek alabilecek.

Engelilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmesi ve rehabilitasyonunu hedefleyen proje, belli sayıda engelli çalıştırmayan işverenlere kesilen idari para cezalarıyla finanse edilecek.

İŞKUR’a kayıtlı, 18 yaşından büyük, yüzde 40 engelli olma şartlarının arandığı hibe programı için hazırlanan projeleri, kamu ve sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan komisyon değerlendirecek.

Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları ile bu kapsamda kendi işini kurmak isteyenler, hazırladıkları projeleri 30 Aralık 2015 tarihine kadar bulundukları ildeki çalışma ve iş kurumu il müdürlüklerine temsil etmesi gerekiyor.

Belediyeler sınıfta kaldı. 7 yıl içinde engellilere uygun yapmaları gereken işleri yapmadılar aradan 10 yıl geçti.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi