Zomato Yemek Mekanı Arama Sitesi Türkiye Ofisini Kapattı

2 sene önce 0
Zomato Yemek Mekanı Arama Sitesi Türkiye Ofisini Kapattı

Hindistan merkezli 2008 yılında kurulan Zomato, 23 ülkede 10 binden fazla şehirde yemek yenilebilecek mekanların aranabildiği bir site.

Geçtiğimiz günlerde Zomato’da büyük bir güvenlik zaafiyeti ortaya çıktı ve internet hırsızları siteye üye 17 milyon kullanıcının bilgilerini çalarak internet üzerinden satışa çıkardı.

Bu olaydan sonra büyük bir ziyaretçi kaybı yaşayan Zomato Türkiye’deki ofisini kapatma kararı aldı.

Türkiye’de ofis açmayan uluslararası faaliyet gösteren firmalara vergi ödemedikleri için çeşitli erişim engellemeleri getirilmekte ve Maliye bakanlığından vergi cezaları kesilmekte.

Bakanlık olarak, iş yeri ülkede olmasa bile, ülkede ticari faaliyet yürüten, para kazanan ve bu işini de bir şekilde aracılar vasıtasıyla yapan firmalar bakımından vergileme hakkının Türkiye’de olduğunu belirtiyor ve konuda bu işi yürüten firmalar nezdinde vergi incelemeleri yapıyor.

Bir grup yabancı şirket Türkiye’nin bu konudaki tavrını gördüğü için Türkiye’de ofis kurdu, mükellef oldu ve vergisini ödüyor.

Maliye bakanlığı Türkiyede ticari faaliyet yapmıyoruz, ofisimiz yok diyen yabancı şirketlere karşı raporlar hazırlayıp takip ediyor ve gerektiğinde bu sitelere erişimi engelliyor.

Zomato 2013 yılı sonunda Türkiye pazarına girerek 6 milyon kullanımla App Store’da Türkiye’nin yeme-içme kategorisinde en popüler uygulaması haline geldi.

Zomato sitesinde Türkiye genelinde 13 noktada 45 bin, İstanbul’da 30 bin restorana ait; menü, fiyat, adres, yorum ve puan bilgileri yer alıyor.

800’den fazla restoran, cafe, bar ve gece kulübüne; görünürlük, masa yönetimi, online rezervasyon konularında hizmet veren sitenin Eylül 2016-Nisan 2017 arasında, cirosu iki katına çıkatı, satış verimliliği yüzde 400’ün üzerinde bir başarı gösterdi ve sitenin toplam trafiği yüzde 45 artarken, app kullanımı ise yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi.

Zomato, toplam cirosunun büyük bir kısmını Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Avusturalya gibi ülkelerde sadece reklamla değil, online sipariş, rezervasyon, Zomato Gold (ayrıcalıklı kulüp üyeliği) ve diğer iş kollarında da faaliyet gösteriyor.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi