Yinede Canım Acıyor Ebru Gündeş Olarak Aranan Gökçe Kırgız Başka Biri Çıktı

2 sene önce 0
Yinede Canım Acıyor Ebru Gündeş Olarak Aranan Gökçe Kırgız Başka Biri Çıktı

Gökçe Kırgız(Merve Doğan) Son Rötuş teklisi, ses benzerliği nedeniyle Ebru Gündeş adına aratılıyor.

Son rütuş şarkısıyla sosyal medyada Ebru Gündeş’in çakması olarak adlandırılıyor. Zaten daha önce Ebru Gündeş şarkısı seslendirmiş:

Bu şarkıyı seslendiren kişinin önceki adının Merve Doğan olduğu ve 2013 yılında kısa yoldan şöhret olmak için adını ve soyadını değiştirerek Gökçe Kırgız yaptığı belirtiliyor.

Gerçek Gökçe Kırgız
1989 doğumlu olan ve adı doğduğundan beri aynı olan diğer Gökçe Kırgız ise, lise son sınıfta okurken internet ortamında paylaştığı “Kalbime Gömerim” adlı şarkıyla tanınmış ve 2009 yılında Show TV Ana Haber Bülteni’ne de konu olmuştu.

Kalbime Gömerim adlı şarkısıyla 10 yıl önce Türkiye’de internet henüz yaygın değilken YouTube’da 21 milyondan fazla tıklanan bir dönemin internet fenomeni olan genç şarkıcı Gökçe Kırgız’ın kalbime gömerim şarkısı, aynı dönemde GSM kullanıcıları tarafından 685 bin 413 kez indirilmesiyle birlikte, Digital Müzik alanında “2008 MÜYAP Müzik Ödülleri”nde ödül almaya layık görmüştü.
//www.mu-yap.org/getdata.asp?PID=269

Çakma Ebru Gündeş orijinal Gökçe Kırgız’ın şarkısını da izinsiz seslendirmiş:

Şimdi müzik piyasasında görüntü ve sesi tamamen farklı olan iki Gökçe Kırgız var biri yeni ünlendi ve çakma Ebru Gündeş sesli olarak anılıyor diğeri ise Boğaziçi Müzik Yapım Şirketi sahibi Ozan Oskay’la çalışıyor ve her zaman Kalbime Gömerim şarkısıyla hatırlanıyor.

Ayrıca gerçek Gökçe, söz ve müziği kendisine ait olan Yıldızım, Hak etmedin ve Kıyabilir miyim isimli şarkıları için sadece stüdyoya girmişti. Bu şarkılar için hiç bir ticari amaç güdülmemişti.

Kaynak:
//www.onurakaymedya.com/m/makale/onur-akay/gokce-kirgizin-adini-kullanarak-album-mu-yapti.html
//muzikonair.com/sok-iddia-fenomenin-isimini-calarak-album-yapti/

Gerçek Gökçe Kırgız, adını kullanarak albüm yapan eski adı Merve Doğan olan şarkıcı Gökçe Kırgız’a itiraz davası açtı. Kırgız, ses sanatçısı ve yazar Onur Akay’a konuştu ve “Şarkımı değil, adımı kurtarmaya çabalıyorum” dedi.

Benzer bir olay yıllar önce Emrah ile Emral arasında yargıya taşınmış ve Emrah davayı kazanarak Emral’a ömürboyu albüm yapma yasağı ve tazminat cezaları verilmişti.

Emrah’a olan benzerliğini kullanarak Emral adıyla kaset çıkaran Mustafa Hakan Yıldız, Emrah’ın açtığı dava sonucu 64 milyar 500 milyon maddi, 20 milyar lira manevi, faiziyle birlikte toplam 300 milyar lira tazminat ödemeye mahkum oldu.

Sanatçı Emrah’a olan benzerliğini paraya ve şöhrete dönüştürme girişimi sonucu çıkardığı kaset Emral; yani Mustafa Hakan Yıldız’a pahalıya mal oldu. Faiziyle birlikte 300 milyar lira tazminat ödemeye mahkum olan Yıldız’a ayrıca şarkı söylemek ve albüm yapmak yasaklandı.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi