Venezuela İçeriği Yalan Yanlış Bilgilerle Dolu Olan Wikipedia’yı Tamamen Engelledi

2 ay önce 0
Venezuela İçeriği Yalan Yanlış Bilgilerle Dolu Olan Wikipedia'yı Tamamen Engelledi

Venezuela İçeriği Yalan Yanlış Bilgilerle Dolu Olan Wikipedia’yı Tamamen Engelledi

2017 yılında Türkiye’nin kısmen erişime kapattığı Amerikan merkezli Wikipedia sitesini Venezuela tamamen yasakladı.

Wikipedia’ya Venezuela’dan her ay ortalama 60 milyon kez giriş yapılıyordu.

Wikipedia bu yasakları delmek için (site adresinin başına 0 ekleyerek) 0wikipedia.org adresinden, wikizero.org ya da wikiyy.com gibi yeni alan adları kullanıyor.

Çok sayıda yerli ve yabancı tarihçi, tıp insanı ve eğitimci tarafından yasaklanması istenen yalan yanlış makaleler içeren Wikipedia sitesine çoğu ülke kısıtlamalar getiriyor.

İngiltere’de Brighton Üniversitesi medya uzmanı Tara Brabazon öğrencilerine okulda wikipedia’yı kullanmayı yasakladığını açıkladı. Gerekçe olarak öğrencilerin bilgiyi nereden geldiğini bilmeden ve üzerinde düşünmeden kullandıklarını bu da, onların beyinsel faaliyetlerini ve düşünme kapasitelerini körelttiğini, bilgi çağında yaşamalarına rağmen doğru bilgiden yoksun kaldıklarını açıkladı.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre Wikipedia’da bulunan tıbbi konulardaki bilgilendirici her 10 makalenin 9′’unun hatalı olduğu tespit edildi.

Rusya Wikipedia’dan gençleri kötü etkileyecek bazı sayfaların silmesini istemiş ancak Wikipedia bunu kabul etmemişti bunun üzerine Rusya Wikipedia’ya erişimi tamamen yasaklamıştı. Amerika, Fransa, İngiltere, Tayland, İran, Arabistan, Katar’da çeşitli gerekçelerle Wikipedia yasaklanmıştı.

15 Ocak 2001 tarihinde sahibi Amerikalı internet girişimcisi Jimmy Wales tarafından faaliyete açılan Wikipedia, toplam 285 dilde 31 milyondan fazla makale içeriyor.

Vikipedia, Wikimedia Vakfı’nın tescilli markasıdır. İnternet üzerinden herkese açık olan ve herkesin doğru, yanlış ve uydurma içerik ekleyebildiği bir sitedir. Bu nedenle güvenilir bir kaynak değildir.

Uzmanların Tamamen Yasaklanmasını İstediği Wikipedia Türkiye’yi Özledik Kampanyasına Başladı
Wikipedia Tam Olarak Engelli Değil Ama BTK Açıklama Yaptı
İçeriği Yalan Yanlış Bilgilerle Dolu Olan Wikipedia Sitesini Bakan Mahkemenin Engellediğini Açıkladı
Çin Yerli İnternet Ansiklopedisi Oluşturacak Wikipedia’yı Tamamen Yasaklayacak

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi