İçeriğe geç

UEFA Katılım Hatası Başakşehir’i Zora Sokacak

UEFA Katılım Hatası Başakşehir'i Zora Sokacak

UEFA Platini döneminde çıkarılan bazı yanlışlarını sürdürüyor. UEFA’ya katılım konusunda lig 3.’sü olmak lig 2.’si olmaktan daha avantajlı halde.

Türkiye liginde Şampiyon olan takım doğrudan Şampiyonlar ligi gruplarına katılmaya hak kazanıyor.

Ligi 2. sırada tamamlayan takım Şampiyonlar ligi ön elemesi ya da UEFA Avrupa ligi ön elemesi maçlarını oynamak zorunda.

Örneğin Medipol Başakşehir Türkiye kupasını kazanır ve bu sezon ligi 2. sırada bitirirse Şampiyonlar Ligi ön elemesi oynayacak ve seri başı olmadığı için çok güçlü takımlarla eşleşip elenecek ve ardından UEFA Avrupa ligine katılmak için eleme oynayacak ve yine seri başı olmadığı için güçlü takımlarla eşleşip elenecek ve UEFA defterini kapatacak.

Ama Medipol Başakşehir ligi 3. sırada tamamlarsa UEFA Avrupa ligi gruplarına doğrudan katılım hakkına sahip olacak.

Yıllardır böyle bir saçmalığa UEFA bir çözüm getirmedi. Türkiye kupasını kazanan takım ligi 2. bitirdiğinde sadece UEFA’da ön elemeler oynama hakkına sahip oluyor. Bu durumda ligi 3. sırada tamamlayan takım daha avantajlı oluyor.

Medipol Başakşehir UEFA’da elemelerde zaten başarısız olan bir takımdı bir de bu sezon böyle bir durumla karşı karşıya. Geçtiğimiz sezon Konyaspor hiç elemelerle uğraşmadan ligi 3. tamamladığı için doğrudan UEFA gruplarına katılmıştı.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir