İçeriğe geç
Arama Yapıldıkça Ağaç Dikilmesini Sağlayan Ecosia Arama Motoru

Türkmen Gazını Türkiye Avrupaya Taşıyacak

Türkmen Gazını Türkiye Avrupaya Taşıyacak

Türkmenistan doğalgazını Azerbaycan ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyor. Rusya’ya bağımlı olan pek çok Avrupa ülkesinin dünyanın 4. büyük rezervine sahip Türkmen gazını talep edeceği öngörülüyor. Türkmenistan 32 trilyon metreküp doğalgaz rezervi bulunan, yılda yaklaşık 80 milyar metreküp doğalgaz üreten ve Çin, Rusya ve İran gibi ülkelere bu gazı ihraç eden bir ülke konumunda.

Rusya ve İran’ın Türkmenistan gazının avrupaya iletilmesine karşı oldukları biliniyor. Türkmenistan’ın stratejik konumu, Hazar Denizi’nin statüsünün henüz belirlenmemiş olması, Türkmen doğalgazının Avrupa’ya gönderilmesinin karşısındaki en büyük etken olarak görülüyor. Gazın Avrupaya iletilmesi için Hazar Denizi üzerinden Azerbaycan Gürcistan ve Türkiye güzergahları öneriliyor. Bu proje gerçekleşirse Türkmenistan Rusya’ya Avrupa pazarında rakip olabilir. Gazın Avrupa’ya taşınması için Rusya ve İran’a karşı güçlü siyasi irade olması gerekiyor.

Avrupa’nın enerji güvenliğinin sağlanmasında Türkmenistan doğalgazı önemli bir alternatif olabilir.

Türkmenistan Avrupa’ya doğalgaz satmak istiyor fakat uluslararası etkenleri ve bölgede yaşanan olaylar nedeniyle çekingen davranıyor.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Dünya

Türkmen Gazını Türkiye Avrupaya Taşıyacak Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir