İçeriğe geç

Türkiye’ye Dost Görünümlü İran’da Sözde Ermeni Soykırımı Anıtı Bulunuyor

Türkiye'ye Dost Görünümlü İran'da Sözde Ermeni Soykırımı Anıtı Bulunuyor

Türk soykırımı yapmaya kalkan İran, olmayan sözde soykırımı kabul etmiş durumda. Sözde soykırım yalanı gerçek olsaydı Ermeniler Osmanlı Devletinde üst düzeylerde görev alamazdı ancak İran Üst Düzey Yetkililerinin Etnik Kökenlerine bakıldığında İran’ın üst düzey yöneticilerinin yüzde 93’ünün Fars geri kalan yüzde 7’sinin Arap olduğu, Türk kökenli yöneticilerin 0 olduğu görülüyor. 75 milyon nüfusa sahip bir ülkede 35 milyon Türk yaşarken bir tane üst düzey yönetici Türk yok ve sözde soykırım İran’da kabul görüyor.

İran, Fransa’dan bile önce sözde soykırımı tanımakla kalmayıp, en büyük kentlerinde İsfahan’daki Ermeni Vank Kilisesi bünyesinde “Ermeni Soykırım” müzesi kurulmasına izin verdi.

Vank Kilisesi aynı zamanda Türkiye aleyhtarı bir müzedir. Kilisenin bahçesinde 1975’te yapılmış bir sözde soykırım anıtı mevcuttur. Anıtın yanındaki duvara asılan afişte de “İsteğimiz, Osmanlı Türkiye Devleti tarafından Ermeniler’e yapılan inkâr kabul etmez soykırım olayının üstlenilmesi ve sorumluluğunun kabulüdür” yazılıdır. Müze’de yer alan Türkiye haritası üzerinde de sözde Ermeni katliamlarının hangi bölgelerde yapıldığı işaretli.(Üstelik bunların yalan olduğu Türkiye’de ispatlandı) Kilisenin duvarlarında ve müzede Türkiye aleyhtarı afişler asılıdır. Sözde soykırımın 90. yılını anan Ermeniler, Vank’deki müzede yoğun propaganda faaliyetinde bulundular. Türkiye aleyhtarı resimler, yazılar, kitaplar sergilediler, multivizyon gösterileri yaptılar. Bunlara izin veren İranlılar bir Türk vatandaşının bunları inkarı ve Türkleri övmesi nedeniyle 10 yıl hapse mahkum etti.

İran, 25-35 milyon arası nüfusa sahip İran Türklerini görmezden gelirken 100 bin kadar Ermeninin kuklası olmuş durumda.

Türklerle ilgili her türlü şeye engel koyan yasaklayan İran’da her yıl 24 Nisan günü Ermeniler, Türkiye aleyhine sözde Soykırım yürüyüşleri gerçekleştiriyor.

Ayrıca İran’ın Başkenti Tahran’da Ermeni St.Sarkis kilisesi ve içindeki sözde Ermeni Soykırımı anıtı bulunuyor.

2010 yılında İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Baghaei, Osmanlı döneminde Ermenilere karşı soykırım uygulandığını öne sürmüştü.

Tahran ve Erivan arasında bugüne kadar 30’u aşkın anlaşma yapıldı. İran, Ermenistan’a elektrik, doğalgaz ve petrol temin ediyor ve yeni karayolları yapıyor.

İran’ın kuzey batı bölgesinde Azerbaycan Türkleri yaşamakta.

İsfahan, Tahran’la birlikte İran’daki Ermeniler’in en yoğun olarak bulundukları iki şehirden biri durumunda.

Atatürk’ün Ermeni Sorununa Bakışı Nasıldı

Ermeni İftirasıyla Kızılderili Soykırımı Kıyaslaması

Ermeniler Sözde Soykırım İçin Tazminat İsteyemez

31 Mart Azerbaycan Türklerinin Soykırım Günü

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Arşiv

Türkiye’ye Dost Görünümlü İran’da Sözde Ermeni Soykırımı Anıtı Bulunuyor Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir