Türkiye’deki Ezberci Eğitim Sorunu Çözümleri Alman Matematikçiden

2 hafta önce 0
Türkiye'deki Ezberci Eğitim Sorunu Çözümleri Alman Matematikçiden

Türkiye’deki Ezberci Eğitim Sorunu Çözümleri Alman Matematikçiden

Eğitim konusunda dünya sıralamalarında Türkiye sürekli en diplerde yer alıyor. Herkesin hemfikir olduğu sorun Türkiye’deki ezberci eğitim sistemi.

Alman matematikçi Andreas Schleicher Türkiye’de sürekli başarısız olan ezberci eğitim sistemi hakkında şu yorumları yapıyor:

Kaliteli eğitim için para tek başına para yeterli değildir. Türkiye ile Singapur’un eğitime harcadığı para neredeyse aynı ama Singapur eğitim konusunda dünyada en ön sırada yer alıyor. Eğitimde temel sorun, en muhtaç olanın en iyi eğitimi almasıdır.

Türkiye’de matematikte çok fazla cebir, geometri, hesap öğretiliyor ama matematik artık, olasılık, risk, kesinlik hesapları gibi çok farklı şeyler için kullanılıyor.

Öğretmene ders kitabı verdirmek ve öğrencilerden kitabı ezberlemesini beklemek artık işe yaramıyor. Öğrencilerin matematikçi gibi düşünmelerini sağlamalısınız. Sorunun nedenini ve doğasını anlamak formül ezberlemekten çok daha önemli.

Matematikte korku hissediyorsanız beyniniz bilgiyi kabul etmiyor. Tek yol matematiğin derin anlamını öğretmek.

Türkiye’de öğrencilerin kendilerine olan güvenleri oldukça düşük. Türkiye’de öğretmenler öğrencilerine özgüven aşılayamıyor. Ebeveynlerin ilgisi ve çocuklarına olan inancı da onların başarıları konusunda oldukça önemli. Dolayısıyla okul içi atmosfer ve aile içindeki durum oldukça önemli.

Ebevenyler çocuklarına özgüven aşılamalı, öğretmenleri desteklemeliler. Öğrenciler hata yapmaktan, yeni fikirlerden korkmamalılar. Sınavlara daha az, hayata daha çok kafa yormalılar.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi