Türkiye Lojistik Performansını Mavi Vatan İle Artırması İçin Neler Yapmalı

Türkiye Lojistik Performansını Mavi Vatan İle Artırması İçin Neler Yapmalı

Türkiye Lojistik Performansını Mavi Vatan İle Artırması İçin Neler Yapmalı

Türkiye’nin kara yüzölçümü yaklaşık olarak 784 bin kilometrekare iken su yüzölçümü (mavi vatan) 462 bin kilometrekaredir. Üç kıtanın kavşak konumunda olması ve üç tarafının denizlerle çevrili olması avantajlarıyla Türkiye bölgesinin lojistik üssü olmaya aday bir ülke durumundadır.

Dünya Bankası tarafından 2018 yılında hazırlanan son raporda Türkiye 160 ülke arasında 47. sırada yer almıştı. Yeni raporun bu yıl çıkması bekleniyor. Son rapora göre Türkiye’nin 6 temel kriterde en başarısız olduğu konu Gümrükleme işlemlerinin verimliliği (zorunlu işlemlerin hızı, basitliği ve öngörülebilirliği) oldu.

Türkiye 2016 yılı raporunda tüm komşularından daha iyi durumda iken 2018 raporunda bu özelliğini kaybetti.

Türkiye’de baskın taşıma türü karayolu yüzde 90 oranında olup kamyon bazındadır. Liman ve demiryolu alt yapısında yetersizlikler bulunmaktadır. Liman ölçekleri yeterli büyüklükte değil. Dünya çapında lojistik merkezleri oluşturulamamıştır.

Türkiye’nin lojistik performans sıralamasında istediği duruma çıkamamasının en büyük nedeni plansızlık. Ayrıca lojistikle ilgili yetkilerin farklı kamu kuruluşları arasında dağıtılmış olması lojistikte eşgüdüm sağlanamamasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir