Türkiye Basketbol Federasyonu Galatasaray’a Yanıt Verdi

3 sene önce 0
Türkiye Basketbol Federasyonu Galatasaray'a Yanıt Verdi

Türkiye Basketbol federasyonu Galatasaray kulübünün yaptığı çıkış ve eksik bilgilendirme için açıklama yaptı.

28 Kasım 2015 tarihinde Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak olan maç öncesi Fenerbahçe kulübünün yaptığı itirazın incelenmesi sonucunda, Galatasaray kadın basketbol takımının sahada mevzuata aykırı takım kadrosuyla yer aldığı tespit edilerek hükmen mağlubiyetine ilişkin verilen karar hakkında Galatasaray kulübünün tek taraflı ve kamuoyunu eksik bilgilenmesine neden olabilecek açıklamaları nedeniyle şunlar belirtildi;

Hükmen mağlubiyete sebebiyet veren basketbolcu Lynetta Janae Kizer 2014-2015 sezonunda Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Amerika vatandaşı kimliğiyle tescil olmuştur.

Sezon tamamlandıktan sonra WNBA maçlarında oynamak için Amerika’ya transfer olarak Türkiye’den ayrıldı.

Bu sezon başında Bosna Hersek Basketbol Federasyonunun tercihiyle sporcu doğumdan sonra uyruk değiştirmek suretiyle ülkenin vatandaşlığını da elde etti.

FIBA’ya yapılan başvuru öncesi sporcunun KBSL müsabakalarında yer alabilmesi için 14 Kasım 2015 tarihinde Bosna Hersek kimliğiyle TBF tarafından tescil edilmiş ve Avrupa Kıtası Uyruklu Sporcu olduğunu gösteren lisansı bilgisi dahilinde Galatasaray Spor Kulübü yetkili basketbol yöneticisine elden teslim edildi.

Galatasaray Kulübü sporcuyu, bu bilgiye haiz olarak Bosna Hersek vatandaşı kimliği ile tescil edilmiş lisansıyla 15 Kasım 2015 tarihinde Kayseri’de AGÜ-Galatasaray müsabakasında oynatmıştır.

Yeni vatandaşlık kazanan sporcu Galatasaray Kulübü tarafından transfer edilmiş ve Bosna Hersek kimliği ile Avrupa Kupaları için lisans çıkarılmak üzere gerekli belgeleri tanzim etmiş ve 23 Kasım 2015 tarihinde TBF’ye başvurarak onayları almış ve evrakları FIBA’ya göndermiştir.

Ancak sporcunun daha önce Amerikan Basketbol Milli takımlarında yer almış olması nedeniyle 23 Kasım 2015 tarihinde FIBA’ya Avrupa kıtası ülke vatandaşı olarak yapmış olduğu lisans başvurusu kabul edilmemiş ve sporcunun sadece Avrupa Kıtası dışı (ABD Kimliği ve ABD Vatandaşı olarak çıkarılan) sporcu olarak lisans alabileceği FIBA tarafından kulübe bildirilmiştir.

Tüm yazışmalar kulüp ve FIBA arasında yapılmış olup sporcunun Bosna Hersek vatandaşı olarak oynayamayacağını kulübe bildirimi üzerine yine aynı Galatasaray basketbol yöneticisi vasıtasıyla sporcunun Amerikan kimliği ile yeniden gerekli belgeleri tanzim ederek sporcunun lisansının bu defa ABD uyruklu olarak değişimi istemiyle ve ikinci lisansı olduğu bilinci ile FIBA’ya ve TBF’ye başvuruda bulundu.

Ancak Ulusal mevzuatımız gereği birden fazla vatandaşlık hakkına sahip sporcular sözleşme imzalarken hangi ülke vatandaşlık haklarından yararlanmak istediklerini Federasyona noter kanalıyla bildirmek zorundadır. Böyle bir bildirim yapılmadığı taktirde kulübün başvurusu esas alınmaktadır.

Noter kanalıyla sporcu tarafından yapılmış bir bildirim yapılmadığı için sporcunun ilk tescil işlemi kulüp tarafından FIBA nezdindeki başvuru evrakları dahilinde ve lisans işlemlerini takip eden Galatasaray Spor Kulübü yetkili basketbol yöneticisinin de bilgisi dahilinde Bosna Hersek vatandaşı olarak yapılmış ve kulübe bu yönün açıkça yer aldığı lisansı teslim edilmiştir. Gerek teslim gerekse sonraki aşamalarda kulüpten bu konuda bir itiraz gelmemiş, hatta kulübün yetkili yöneticisi bizzat TBF ye gelerek değiştirme işlemini yapmış ve 2. lisansı bu bilinçle elden teslim almıştır. TBF çalışanı da bu evrakı tutanaklara geçirmeden değiştirerek yenisini teslim etmiştir. Bu konuda TBF nezdinde idari soruşturma açılmış olup, titizlikle yürütülmektedir.

Birden fazla vatandaşlık hakkına sahip sporcuların ilk tescil edildiği uyruğunun bir kez daha değiştirilemeyeceği diğer bir değişle aynı sezonda ikinci lisans kullanılamayacağı kulüplerimizce de bilinmesi gereken bir mevzuat hükmüdür. Yapılan itiraz bu yönden değerlendirilerek hüküm tesis edilmiştir.

Galatasaray futbolda da Kevin Grosskreutz transferini evrak eksikliği nedeniyle FIFA geçersiz saymış ve Galatasaray’ın bu konuda yaptığı itirazı reddetmişti. Böylelikle Galatasaray yönetimi 2. kez sporcu lisans işlemlerinde hata yapmış oldu.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi